21. týden těhotenství: Miminko už slyší váš hlas!

21 Týden Těhotenství

Vývoj plodu v 21. týdnu

Váš drobeček už je velký jako granátové jablko a měří okolo 27 cm. Váží asi 360 gramů. Jeho pokožka se zahušťuje a pod ní se ukládá stále více podkožního tuku, který mu pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Váš drobeček je čím dál aktivnější a vy už jeho pohyby jasně cítíte. Dokonce už poznává váš hlas a reaguje na něj pohybem. Jeho trávicí systém se zdokonaluje a polyká plodovou vodu, ze které získává důležité živiny. V jeho ústech se už začínají tvořit chuťové pohárky, takže brzy bude schopen vnímat chutě.

Velikost a váha plodu

V 21. týdnu těhotenství vaše děťátko dále roste a sílí. Jeho velikost se dá přirovnat k většímu mangu. Délka od temene k patě se pohybuje okolo 25-27 cm a váha se pohybuje okolo 350-400 gramů. Tyto údaje jsou ale pouze orientační, každé miminko se vyvíjí svým vlastním tempem. Váš gynekolog bude pravidelně sledovat růst vašeho děťátka pomocí ultrazvuku. Během 21. týdne těhotenství se u miminka vyvíjí důležité orgány, jako jsou plíce a mozek. Miminko je stále více aktivní a vy můžete začít pociťovat jeho pohyby. Tyto pohyby jsou zpočátku velmi jemné a mohou připomínat třepotavé motýlů v břiše. Postupem času budou pohyby silnější a zřetelnější. Pokud máte jakékoli otázky ohledně vývoje vašeho miminka, neváhejte se obrátit na svého gynekologa.

Dvacátý první týden, polovina za námi. Miminko už slyší tlukot mého srdce, cítí, jak se směju i když pláču. Rosteme spolu a já se učím milovat někoho, koho jsem ještě neviděla.

Hana Macháčková

Pohyby plodu: První kopance

V 21. týdnu těhotenství už je vaše děťátko skutečným malým akrobatem. Měří asi 25 cm a váží kolem 360 gramů. Jeho pohyby jsou čím dál silnější a vy je začínáte vnímat jako jemné bublání, třeštění motýlích křídel nebo pohyb rybičky. Tyto první pohyby, kterým se říká první kopance, patří k nejkrásnějším okamžikům těhotenství. Ne každá žena je ale cítí stejně brzy. Pokud jste prvorodička, je možné, že si prvních pohybů všimnete až kolem 22. až 24. týdne.

Týden těhotenství Velikost plodu Váha plodu
21. týden cca 26 cm (jako banán) cca 360 g

Změny v těle matky

Stejně jako při vynechání menstruace, i ve 21. týdnu těhotenství zaznamenáte výrazné tělesné změny - děloha už dosahuje k pupíku. Jak se děloha zvětšuje, bříško roste a můžete cítit různé nepříjemnosti jako napnutou kůži, svědění nebo ty otravné strie. Určitě si pořiďte nějaký kvalitní krém nebo olej a mažte si bříško pravidelně, ať je pokožka hebká a pružná. A to není všechno, co se s vaším tělem děje - změn je fakt hodně, podobně jako když dojde k vynechání menstruace. Spousta nastávajících maminek si všimne, že jim tmavne kůže, hlavně na obličeji - čelo, nos, tváře. Téhle "těhotenské masce" se říká chloasma a je to kvůli hormonům, ale nebojte, po porodu to zmizí. A ty hormony, ty vám můžou pěkně zavařit i s vlasy - buď se mastí jak blázen, nebo jsou naopak suché a lámou se. Ale v klidu, je to jen dočasné, stejně jako když dojde k vynechání menstruace z jiných důvodů - po porodu se všechno vrátí do normálu.

Příznaky těhotenství

V 21. týdnu těhotenství už miminko v bříšku pořádně roste a vy to už nejspíš pociťujete. Možná vás trápí bolesti zad, pálení žáhy nebo otoky nohou. To vše je v tomto období běžné a není se čeho bát. Některé ženy můžou pociťovat i mírné kontrakce, tzv. Braxton Hicksovy kontrakce. Ty jsou nepravidelné a nebolestivé a slouží k přípravě dělohy na porod. Pokud byste ale pociťovala silné nebo pravidelné kontrakce, ihned kontaktujte svého lékaře. V tomto týdnu už byste měla cítit pohyby miminka. Pokud ne, poraďte se se svým gynekologem. Pohyby miminka jsou důležitým indikátorem jeho zdraví a pohody. Všímejte si i dalších změn ve svém těle a v případě jakýchkoli pochybností se obraťte na svého lékaře. Pamatujte, že každé těhotenství je individuální a to, co platí pro jednu ženu, nemusí platit pro druhou.

Výživa v těhotenství

Sestavit správný jídelníček v těhotenství je fakt důležitý, zvlášť ve 21. týdnu, kdy miminko roste jako divý. No a právě teď potřebuje spoustu živin. Když řešíte jídelníček v těhotenství, myslete hlavně na bílkoviny - ty jsou totálně zásadní pro růst tkání a orgánů vašeho prcka. Můžete sáhnout po libovém mase, rybách, vajíčkách nebo třeba luštěninách a oříškách. A hele, nezapomeňte na železo, toho potřebujete v těhotenství víc než normálně. Je důležitý pro červený krvinky, co nosí kyslík k miminku. Najdete ho v červeném mase, špenátu a tak. Jo, a ještě jídelníček v těhotenství musí obsahovat dost vápníku - ten je mega důležitý pro kostičky a zoubky mimča. Takže mlíko, jogurty, mandle nebo brokolice přijdou vhod. Pijte hodně a jezte pestře. Kdyby něco, doktor nebo výživář vám rádi poradí líp, podle vašich konkrétních potřeb.

Tipy pro 21. týden

Váš drobeček už je velký jako banán a vy jste oficiálně v polovině těhotenství! V tomto období se může stát, že začnete pociťovat pohyby miminka, které připomínají bublinky nebo třepotající se motýly. Nezapomeňte pít dostatek vody, abyste podpořila tvorbu plodové vody a ulevila tak svému tělu. Vaše děloha se zvětšuje a tlačí na okolní orgány, což může způsobovat nepříjemné pocity, jako je pálení žáhy nebo dušnost. Zkuste jíst menší porce vícekrát denně a vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu vám pomohou udržet si kondici a zlepšit náladu. Nezapomínejte ani na odpočinek a dopřejte si dostatek spánku. Pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Kdy kontaktovat lékaře

V průběhu 21. týdne těhotenství byste měla zůstat v kontaktu se svým gynekologem a docházet na pravidelné kontroly. Někdy se ale můžou objevit příznaky, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Neváhejte kontaktovat svého lékaře, pokud zaznamenáte vaginální krvácení, silné bolesti břicha, horečku, zimnici, nevolnost nebo zvracení, silný otok rukou, obličeje nebo nohou, rozmazané vidění, silné bolesti hlavy, závratě, mdloby, pokud cítíte méně pohybů plodu než obvykle, nebo pokud máte jakýkoli jiný důvod k obavám. Pamatujte, že je vždy lepší být opatrná a včas vyhledat lékařskou pomoc, než cokoli podcenit. Váš lékař je tu od toho, aby vám pomohl a zodpověděl všechny vaše otázky.

Ultrazvuk ve 21. týdnu

V 21. týdnu těhotenství se mnoho žen těší na ultrazvuk, který jim poskytne detailnější pohled na jejich rostoucí miminko. Tento ultrazvuk, často nazývaný "velký ultrazvuk", slouží k důkladnému vyšetření anatomie plodu a k vyloučení případných vývojových vad. Během vyšetření lékař zkontroluje srdce, mozek, páteř, končetiny a další orgány, aby se ujistil, že se vyvíjejí správně. Kromě kontroly anatomie plodu se ultrazvuk ve 21. týdnu používá také k určení polohy placenty a množství plodové vody. Tyto informace jsou důležité pro sledování zdraví plodu a pro plánování porodu. Pro mnoho rodičů je ultrazvuk ve 21. týdnu první příležitostí, kdy vidí své dítě v plné kráse. Moderní ultrazvukové přístroje dokáží zobrazit obličej plodu s překvapivými detaily, a tak si rodiče mohou prohlédnout nos, ústa a dokonce i zavřená oční víčka svého dítěte. Někteří rodiče se také rozhodnou zjistit pohlaví svého dítěte, pokud si to přejí a pokud je to z ultrazvuku patrné. Ať už se rozhodnete jakkoli, ultrazvuk ve 21. týdnu je vzrušující událostí, která vám poskytne cenné informace o vašem těhotenství a o vývoji vašeho dítěte.

Časté dotazy

V tomto období se mnoho žen ptá, co se děje s jejich tělem a s miminkem. Je 21. týden těhotenství a vy se možná cítíte plná energie. Miminko už je velké asi jako granátové jablko a vy ho už pravděpodobně cítíte pohybovat se v bříšku. Možná vás zajímá, jak často byste měla cítit pohyby miminka. Neexistuje žádná přesná odpověď, každé těhotenství je individuální. Důležité je, abyste vnímala pohyby svého miminka pravidelně. Pokud máte jakékoli obavy, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Mnoho žen se také ptá, co můžou dělat pro zdravý vývoj miminka. Dodržujte zdravou a vyváženou stravu, dostatečně spěte a dopřejte si dostatek pohybu. Váš lékař vám může doporučit i vhodné cvičení pro těhotné. Pamatujte, že každé těhotenství je jedinečné a vy se můžete na cokoliv zeptat svého lékaře.

Publikováno: 30. 11. 2024

Kategorie: zdraví