Bolí vás kyčel? Zjistěte, co s tím!

Kyčel

Anatomie kyčelního kloubu

Kyčel je největší kloub v našem těle a má na starosti přenášení váhy z trupu na nohy. Je zajímavé, že hlavice stehenní kosti přesně zapadá do jamky v kyčelní kosti. Této jamce se odborně říká acetabulum. Obě kosti mají na povrchu hladkou chrupavku, díky které se můžeme hýbat bez bolesti a plynule. Kolem kyčle se nachází pevné kloubní pouzdro zpevněné vazy. Právě vazy drží kosti u sebe, ale zároveň dovolují pohyb. K tomu všemu přispívají i svaly okolo kyčle. Nejdůležitější jsou hýžďové, stehenní a kyčelní svaly. Ty nám umožňují pohyb a chrání kloub před poraněním. Když máme zdravou kyčel, můžeme bez problémů chodit, běhat nebo stát - prostě dělat běžné věci každý den.

Funkce a pohyblivost kyčle

Kyčel patří mezi největší a nejzatěžovanější klouby našeho těla. Díky ní můžeme chodit, běhat nebo třeba skákat. Kyčelní kloub má tvar koule a tvoří ho hlavice stehenní kosti, která zapadá do jamky v kyčelní kosti. Obě části drží pohromadě díky vazům, které zajišťují, že kloub drží pevně na svém místě. O pohyb kyčle se starají svaly v oblasti kyčlí a stehen. Nejdůležitější jsou bedrokyčlostehenní sval, hýžďový sval a skupina svalů na zadní straně stehna. V kyčli můžeme dělat různé pohyby - ohnout ji, natáhnout, přitáhnout k tělu nebo od něj oddálit a také ji vytočit dovnitř či ven. Když máme kyčle pohyblivé, pomáhá nám to správně držet tělo, udržet rovnováhu a dobře koordinovat pohyby. Pokud se nám kyčle špatně hýbou, může nás to trápit bolestmi zad, kyčlí nebo kolen a přinášet další zdravotní potíže.

Nejčastější problémy s kyčlí

Kyčel je pro naše tělo neskutečně důležitá, ale taky hodně zatěžovaná část, která nám může způsobit pořádné trápení. Když nás začne bolet, dokáže to pěkně zkomplikovat běžný život a omezit nás v pohybu. Nejčastěji se setkáváme s artrózou, různými záněty nebo třeba úrazy kyčle. Artróza je vlastně takové postupné opotřebení kloubu, kdy se zničí chrupavka, která tam má fungovat jako tlumič. Pak to bolí, špatně se hýbeme a kloub je ztuhlý. Někdy může kyčel potrápit i revmatoidní artritida - to je zánět, který způsobuje bolest, otok a taky ztuhlost. Hodně nepříjemné jsou taky úrazy kyčle, ať už jde o zlomeniny nebo vykloubení, které potkávají hlavně starší lidi a sportovce. Léčba se vždycky odvíjí od toho, co přesně kyčel trápí a jak moc je to vážné. Někdy stačí prášky, rehabilitace a změnit některé návyky, jindy je potřeba operace a umělý kloub. Hlavně byste neměli bolest kyčle přehlížet - zajděte k doktorovi, ať víte, na čem jste a jak s tím naložit.

Artróza kyčelního kloubu

Kdo má problémy s kyčlí, ten moc dobře ví, o jak nepříjemnou věc jde. Tenhle zrádný neduh trápí po celém světě miliony lidí a ani u nás to není jiné - statisíce Čechů se potýkají s artrózou kyčelního kloubu. Jde o místo, kde se stehenní kost napojuje na pánev. Kyčel je vlastně největší kloub, co v těle máme, a bez něj bychom nemohli normálně chodit, běhat nebo jen tak stát. Když se začne projevovat artróza, postupně se ničí chrupavka, která má za úkol tlumit nárazy a zajistit, aby se kosti v kloubu mohly hladce pohybovat. Jakmile se chrupavka ztenčí, kosti se o sebe začnou drhnout. A to pak bolí, kloub tuhne a člověk se nemůže pořádně hýbat.

Zánět kyčelního kloubu

Zánět kyčle je vážný problém, který se týká velkého kloubu mezi nohou a pánví. Tenhle kloub je pro nás nesmírně důležitý - díky němu se můžeme normálně pohybovat a chodit bez bolesti. Když se v kyčli rozvine zánět, zasáhne to všechny části kloubu - jak pouzdro a chrupavku, tak i okolní tkáně. Příčin může být spousta - někdy za tím stojí infekce, kdy se do kyčle dostanou bakterie nebo viry, jindy je na vině revmatoidní artritida, která napadá klouby v celém těle. Zánět se může objevit i po úrazu nebo operaci, případně při dně.

Když vás trápí zánět kyčle, většinou to poznáte podle bolesti v třísle, která může vystřelovat do stehna nebo až do kolene. Typicky to bolí hlavně při chůzi nebo když kloub zatěžujete, v klidu je to obvykle lepší. Kyčel bývá také ztuhlá, hůř se s ní hýbe a člověk začne kulhat. Někdy se objeví i otok nebo je kyčel na dotek teplejší než okolí.

Pokud máte podezření na zánět kyčle, neotálejte a zajděte k doktorovi. Čím dřív se začne s léčbou, tím větší je šance, že se kloub podaří zachránit v dobrém stavu a budete moct normálně chodit.

Zlomenina krčku stehenní kosti

Když si zlomíte kyčel, není to žádná legrace. Nejčastěji se to stává starším lidem, hlavně ženám po přechodu. Stačí blbě šlápnout nebo zakopnout a je to - zvlášť když máte řídké kosti. Je to pěkně zákeřný úraz, ze kterého se spousta lidí už nikdy úplně nevzpamatuje. V nemocnici pak můžete strávit dlouhé týdny a často se objeví další problémy - třeba proleženiny nebo zánět. Než se člověk znovu postaví na nohy, to dá pořádnou práci a zabere spoustu času. Hodně pacientů už pak nikdy nemůže chodit jako dřív a potřebuje pomoct i s běžnými věcmi. Proto je fakt důležité dávat si pozor, aby člověk neupadl - doma odstranit všechny překážky, cvičit rovnováhu a případně brát léky na zpevnění kostí.

Kyčel, ta záhadná křižovatka kostí, svalů a šlach, je jako starý most, který nese tíhu našich let a zároveň nám umožňuje kráčet vstříc novým zítřkům.

Jindřich Dvorský

Diagnostika bolesti kyčle

Když vás trápí kyčel, je potřeba zajít za doktorem, který se na to pořádně podívá. Nejdřív si s vámi popovídá o tom, jak moc to bolí, kde přesně ta bolest je a co ji způsobuje nebo naopak ulevuje. Taky ho bude zajímat, jestli jste někdy měli úraz nebo operaci, případně jiné zdravotní problémy. Pak vás prohlédne - zkusí, jak se můžete hýbat, jak máte silné svaly a jestli je kloub stabilní. Často je potřeba udělat různá vyšetření, aby se zjistilo, co přesně je špatně. Na rentgenu se ukáže, jak vypadají kosti v kyčli - třeba jestli nemáte artrózu nebo něco zlomeného. Ultrazvukem se doktor podívá na svaly a šlachy kolem kyčle. Když je potřeba vidět úplně všechno do detailu, pošle vás na magnetickou rezonanci, která ukáže i ty nejmenší změny v kloubech nebo měkkých tkáních. Někdy je nutná i počítačová tomografie, hlavně když se plánuje operace. Až budou všechny výsledky pohromadě, doktor vám řekne, co vám vlastně je, a navrhne, jak by se to mělo léčit.

Léčba bolesti a zranění

Když vás trápí kyčel, může vám to pěkně znepříjemnit život. Může za to spousta věcí - od artrózy přes záněty až po přetížené svaly nebo nějaký ten úraz. To, jak se to bude léčit, záleží hlavně na tom, co přesně za tím vězí a jak moc je to vážné.

Když to není nic hrozného, stačí si dát chvíli pohov, přiložit něco studeného a vzít si běžné prášky na bolest. Hodně důležitá je práce s fyzioterapeutem, který vám ukáže, jak posílit svaly kolem kyčle a jak ji správně rozhýbat. Naučí vás správné cviky a pohlídá, abyste je dělali tak, jak máte. Někdy může doktor navrhnout i další možnosti, třeba rázovou vlnu nebo injekce s kyselinou hyaluronovou.

Když běžná léčba nepomáhá nebo je problém s kyčlí vážnější, může být potřeba operace. Nejčastěji se dělá artroskopie, někdy je nutná totální náhrada kyčle nebo ji musí chirurgicky zpevnit. Po každé operaci kyčle je potřeba pořádná rehabilitace, která vám pomůže vrátit se do normálního života a dělat věci jako dřív.

Rehabilitace po operaci kyčle

Když projdete operací kyčelního kloubu, je naprosto zásadní věnovat se poctivě rehabilitaci, abyste se zase mohli hýbat a vrátit se k normálnímu životu. Cvičením a pravidelnou fyzioterapií posílíte svaly okolo kyčle, získáte lepší pohyblivost a zmírníte bolesti i otok. Každý pacient má svůj vlastní rehabilitační program, který se odvíjí od typu operace a jeho osobních potřeb. Je důležité úzce spolupracovat s fyzioterapeutem, který vám doporučí správné cviky a postup. Běžně se při cvičení zaměřujete na posilování stehenních, hýžďových a břišních svalů, spolu s cviky na rozhýbání kyčle. Součástí rehabilitace je i nácvik chůze s oporou - ať už s chodítkem nebo berlemi - což vám pomůže znovu získat jistotu a sílu. Pro hladký průběh rehabilitace a vyhnutí se komplikacím je nutné pečlivě dodržovat rady lékaře a fyzioterapeuta. Nezapomeňte, že jedině s trpělivostí a pravidelným cvičením se úspěšně zotavíte a vrátíte se k aktivnímu životu.

0 Tipy pro zdravé kyčle

Naše kyčle jsou neskutečně důležité - bez nich bychom se jen těžko hýbali a udrželi stabilitu. Je to vlastně největší kloub, který v těle máme. Časem nebo po úrazu se může ozvat, začít bolet nebo ztuhnout. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak si kyčle udržet v dobré kondici. Klíčem je pravidelné protahování - uvolňuje svaly kolem kyčlí a chrání před zraněním. Zaměřte se hlavně na přední stranu stehen, zadní stranu nohou a hýždě. Skvělé je taky pravidelně se hýbat - stačí procházka, bazén nebo projížďka na kole. Tím posílíte svaly okolo kyčlí a navíc si udržíte zdravou váhu, což klouby ocení. Důležité je taky jíst pestře - hodně vitamínů, minerálů a antioxidantů pomáhá udržet kosti a chrupavky zdravé. Nezapomeňte hlavně na vápník a vitamín D. Když budete tyhle rady dodržovat, vaše kyčle vám to vrátí v podobě života bez bolesti a omezení. Pokud už vás ale kyčle trápí, zajděte raději za doktorem.

Vlastnost Kyčel
Umístění Spojuje nohu s trupem
Typ kloubu Kulový kloub

1 Cvičení pro posílení kyčlí

Zdravé kyčelní klouby jsou naprosto nezbytné pro spokojený a aktivní život. Pomáhají nám udržet rovnováhu, lépe se hýbat a chrání nás před úrazy. Když se budeme pravidelně věnovat cvičení kyčlí, prospějeme tím nejen sobě jako sportovcům, ale i když trávíme většinu dne vsedě v kanceláři. Skvěle fungují třeba klasické dřepy, výpady dopředu nebo most vleže na zádech. Musíme si ale dát pozor na správné provedení cviků a nepřehánět to hned ze začátku. Je fajn se před tréninkem pořádně rozehřát a pak si svaly pěkně protáhnout. Když budeme své kyčle pravidelně posilovat, budeme se cítit mnohem lépe a vyhneme se problémům se zády a klouby. Aby to všechno mělo ten správný efekt, je dobré přidat i rozumné stravování a kvalitní odpočinek.

Publikováno: 22. 02. 2025

Kategorie: zdraví