Čepy na mandlích: Kdy je čas navštívit lékaře?
Čepy na mandlích: Co to je?
Čepy na mandlích jsou bělavý nebo nažloutlý povlak, který se objevuje v mandlových jamkách. Vznikají hromaděním odumřelých buněk, bakterií a zbytků potravy. Samy o sobě nejsou nebezpečné a často si jich ani nevšimneme. Někdy se ale můžou stát živnou půdou pro bakterie a viry, které způsobují zánět mandlí, odborně nazývaný tonzilitida. Zánět mandlí se projevuje bolestí v krku, obtížným polykáním, horečkou, zvětšenými a zarudlými mandlemi a právě i výše zmíněnými čepy. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, je důležité vyhledat lékaře. Ten určí příčinu potíží a doporučí vhodnou léčbu. V případě bakteriální infekce vám pravděpodobně předepíše antibiotika. Kromě toho je důležité dostatečně pít, odpočívat a kloktat slanou vodu nebo bylinné roztoky, které pomáhají zmírnit bolest a zánět.
Příznaky zánětu mandlí
Čepy na mandlích, bělavé nebo nažloutlé útvary, často doprovází zánět mandlí, onemocnění známé jako angína. Zánět mandlí se projevuje řadou nepříjemných symptomů, které ztěžují polykání a ovlivňují celkovou pohodu. Bolest v krku patří mezi nejčastější příznaky, a to zejména při polykání. Mandle jsou zarudlé, zvětšené a mohou být pokryty bílými nebo nažloutlými čepy, které obsahují hnis a bakterie. Tyto čepy se tvoří v důsledku boje imunitního systému s infekcí. Kromě bolesti v krku se může objevit také horečka, zimnice, bolest hlavy, únava, zduření uzlin na krku a zápach z úst. V některých případech se mohou vyskytnout i potíže s dýcháním, bolest ucha a ztráta chuti k jídlu. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Příčiny vzniku čepů
Čepy na mandlích, běžně známé jako tonzilární čepy, jsou běžným příznakem zánětu mandlí. Vznikají, když se v záhybech mandlí zachytí bakterie, odumřelé buňky a další zbytky a vytvoří malé, bělavé nebo nažloutlé útvary. Mandle jsou tkáňové útvary umístěné v zadní části krku, které hrají roli v imunitním systému zachycováním bakterií a virů. Nicméně, jejich struktura s hlubokými záhyby, tzv. kryptami, může také usnadnit zachycení nečistot a mikroorganismů. Zánět mandlí, obvykle způsobený bakteriální nebo virovou infekcí, vede k zvětšení mandlí a zvýšené produkci hlenu, což dále přispívá k tvorbě čepů. Mezi faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku čepů na mandlích, patří špatná ústní hygiena, opakované infekce dýchacích cest a kouření.
Vlastnost | Čepy na mandlích (zánět mandlí) | Nachlazení |
---|---|---|
Bolest v krku | Silná, ostrá | Mírná, škrábavá |
Mandle | Zarudlé, zvětšené, s bílými čepy | Mírně zarudlé |
Teplota | Často vysoká (nad 38°C) | Mírně zvýšená nebo normální |
Domácí léčba angíny
Pokud vás trápí angína, pravděpodobně se potýkáte s bolestí v krku a s nepříjemnými čepy na mandlích. Čepy, neboli bělavé či nažloutlé povlaky, jsou příznakem zánětu mandlí, který je nejčastěji způsoben bakteriemi. Ačkoliv domácí léčba nenahradí návštěvu lékaře a užívání předepsaných léků, existuje několik způsobů, jak si od nepříjemných symptomů ulevit. Důležitý je klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a tlumení bolesti. Pomoci mohou také kloktadla s teplou slanou vodou, která zmírňují otok a bolest. Zkuste také cucat pastilky s propolisem nebo šalvějí, které mají dezinfekční účinky. Nezapomínejte na to, že pokud se váš stav nezlepší do tří dnů nebo se zhorší, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Bolest v krku jako bič, polykání horší než výstup na Říp, čepy na mandlích hlásí: "Zima je tady a s ní i my!"
Anežka Malá
Kdy navštívit lékaře?
Čepy na mandlích a zánět mandlí, ačkoliv nepříjemné, často samy odezní. Někdy je ale nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud čepy na mandlích přetrvávají déle než týden, zhoršuje se vám polykání, máte vysokou horečku, cítíte se velmi unavení nebo se objeví bolest v krku, která vystřeluje do ucha, neotálejte s návštěvou lékaře. Stejně tak pokud se u vás objeví silná bolest v krku, potíže s otevíráním úst, potíže s dýcháním, slinění nebo otok v oblasti krku, je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě. Tyto příznaky mohou signalizovat vážnější komplikace, které vyžadují rychlou léčbu. Pamatujte, že včasná návštěva lékaře může předejít komplikacím a urychlit vaše uzdravení.
Léky na angínu
Čepy na mandlích jsou bělavým povlakem, který se objevuje při zánětu mandlí. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale signalizují bakteriální infekci. Zánět mandlí, odborně nazývaný angina, se projevuje bolestí v krku, obtížným polykáním, horečkou a zvětšenými a zarudlými mandlemi. Léčba angíny závisí na jejím původci. Pokud je zánět způsoben bakteriemi, lékař předepíše antibiotika. Důležité je dobrat celé balení antibiotik, i když se příznaky zlepší dříve. Kromě antibiotik se doporučuje klidový režim, dostatek tekutin a tlumení bolesti a horečky volně prodejnými léky, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Vhodné je také kloktání slané vody nebo bylinných roztoků, které zmírňují bolest a otok. V případě, že se angína často opakuje a komplikuje život, může lékař doporučit chirurgické odstranění mandlí, tzv. tonzilektomii.
Prevence zánětu mandlí
Čepy na mandlích, bělavé nebo nažloutlé útvary, samy o sobě neznamenají vždy zánět mandlí, ale často s ním souvisí. Pravidelná hygiena ústní dutiny je základem prevence. Důkladné čištění zubů, používání mezizubních kartáčků a ústní vody pomáhá odstraňovat bakterie a zbytky potravy, které mohou vést k tvorbě čepů a zánětu. Posilování imunity je dalším důležitým krokem. Dostatek spánku, pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu a pravidelný pohyb pomáhají tělu bránit se infekcím. V chřipkovém období je vhodné vyhýbat se kontaktu s nemocnými a zvážit i roušku. Pokud se čepy na mandlích objevují opakovaně nebo jsou doprovázeny bolestí v krku, horečkou či zvětšenými uzlinami, je nutné vyhledat lékaře. Ten může doporučit další vyšetření a léčbu, například antibiotiky.
Časté dotazy pacientů
Mám na mandlích bílé čepy, znamená to, že mám angínu? Bílé čepy na mandlích můžou, ale nemusí znamenat angínu. Můžou být příznakem i jiných onemocnění, jako je virová infekce nebo mononukleóza. Pro stanovení diagnózy je vždy nutné navštívit lékaře. Mohu si čepy na mandlích odstranit sám? Odstraňování čepů z mandlí doma se nedoporučuje. Mohlo by dojít k poranění tkáně a zhoršení infekce. Jaký je rozdíl mezi angínou a zánětem mandlí? Zánět mandlí je obecný termín pro zánětlivé onemocnění mandlí. Angína, neboli akutní tonzilitida, je infekční zánět mandlí způsobený bakteriemi, nejčastěji streptokoky. Pokud trpíte bolestí v krku, horečkou, zvětšenými uzlinami a máte na mandlích bílé čepy, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede vyšetření a v případě bakteriální infekce předepíše antibiotika.
Publikováno: 14. 12. 2024
Kategorie: zdraví