Gua Sha: Tajemství starověké krásy odhalené
Gua sha: Tradiční čínská metoda
Gua sha patří mezi staré čínské léčebné postupy, kterými můžeme zmírnit různé zdravotní problémy. Při této metodě se používá speciální hladký nástroj, kterým se jemně škrábe po pokožce, což vytváří drobné červené nebo fialové skvrny - takzvané sha. Tyhle skvrny vůbec nebolí a za pár dní samy zmizí. Podle tradiční medicíny gua sha pomáhá uvolnit zatuhlé svaly, rozproudit krev a obnovit tok energie čchi v našem těle. Když vás trápí bolesti hlavy, zad nebo ztuhlý krk, může vám gua sha přinést úlevu. Taky pomáhá při problémech se svaly a klouby. Při masáži se nástrojem pohybuje směrem k srdci a síla tlaku se přizpůsobuje konkrétnímu místu na těle a tomu, co je vám příjemné. Pro hladké klouzání nástroje je potřeba nanést na kůži olej nebo krém. Některým lidem se ale gua sha nedoporučuje - třeba těhotným ženám, lidem s poruchami srážení krve nebo když máte na kůži otevřené ranky. Než s gua sha začnete, je fajn zajít za zkušeným terapeutem a poradit se.
Princip a technika masáže gua sha
Gua sha patří mezi staré léčebné postupy z Číny, kde se speciálním nástrojem jemně přejíždí po kůži. Tímto procesem vznikají na pokožce načervenalé až nafialovělé pruhy, kterým se říká sha - ty většinou do několika dnů samy zmizí. Tato metoda pomáhá při různých zdravotních problémech, třeba když vás bolí svaly, klouby, trápí vás nachlazení nebo migréna. Terapeut používá hladký nástroj, nejčastěji z nefritu, růženínu nebo rohoviny, který drží v mírném sklonu k pokožce a táhne ho pořád stejným směrem. Je potřeba vyvinout takový tlak, aby se objevila sha, ale zároveň to nesmí bolet. Masáž by měl dělat jen zkušený terapeut. Než s procedurou začnete, nezapomeňte se s terapeutem poradit o svém zdraví a možných rizicích.
Vlastnost | Gua Sha | Klasická masáž |
---|---|---|
Použití nástrojů | Ano (gua sha kámen) | Ne vždy (mohou se použít pomůcky) |
Tlak | Lehký až střední | Liší se (lehký až silný) |
Zaměření | Lymfatický systém, napětí svalů, krevní oběh | Svaly, klouby |
Použití gua sha pro krásu
Gua sha je starodávná metoda z Číny, která si v poslední době získává oblibu v kosmetické péči. Pomocí hladkého kamínku, většinou z jadeitu nebo růžového křišťálu, se provádějí šetrné pohyby po tváři a těle. Tato speciální masáž podporuje proudění krve a lymfy, díky čemuž se pleť lépe okysličuje a vyživuje. Když si gua sha dopřáváte pravidelně, můžete si všimnout, že vám zmizí otoky, jemné linky budou méně viditelné a pleť bude celkově pevnější a svěžejší. Než začnete masírovat, nezapomeňte si pleť pořádně vyčistit a nanést oblíbený olejíček nebo sérum - kámen pak krásně klouže. Pokud chcete mít jistotu, že techniku děláte správně, zajděte si nejdřív na konzultaci ke zkušenému terapeutovi.
Benefity gua sha pro zdraví
Gua sha je úžasná léčebná metoda, která k nám přišla ze staré Číny. Když si necháte udělat tuhle masáž, terapeut používá speciální hladicí kamínek - většinou z nefritu nebo růženínu. Jemně s ním přejíždí po kůži a tím vlastně pomáhá tělu se zbavit všeho, co tam nemá co dělat. Je to jako byste tělu dali pořádný detox - rozproudí se krev, lymfa začne lépe pracovat. Když vás trápí ztuhlé svaly nebo vás bolí hlava či záda, gua sha dokáže udělat hotové zázraky. Na obličeji pak umí doslova kouzlit - splasknou vám otoky, pleť se rozzáří a dokonce i ty otravné vrásky jsou míň vidět. Jen je potřeba to nechat na někom, kdo to opravdu umí, protože špatně provedená masáž by mohla nadělat víc škody než užitku. A než se do toho pustíte, radši si promluvte se svým doktorem, jestli je to pro vás to pravé.
Kontraindikace a rizika gua sha
I když je gua sha většinou bezpečná masážní metoda, jsou případy, kdy bychom se jí měli raději vyhnout. Tuhle techniku rozhodně nepoužívejte na poraněnou, zanícenou nebo sluncem spálenou pokožku. Stejně tak není dobrý nápad masírovat místa s kožními problémy. Pokud máte problémy se srážením krve, trpíte na krevní sraženiny nebo osteoporózu, měli byste být opatrní. To samé platí, pokud máte v těle kovové implantáty v místech, kde by se masáž prováděla. Těhotné ženy by se měly nejdřív poradit se svým doktorem. Je dobré vědět, že po gua sha se můžou objevit modřinky nebo citlivá místa, někdy může vzniknout i alergie na olej nebo masážní nástroj. Proto je fakt důležité najít si zkušeného maséra, který téhle technice rozumí a umí správně posoudit váš zdravotní stav. Než se do toho pustíte, proberte s ním všechno, co vás zajímá nebo trápí.
Výběr správného nástroje gua sha
Na českém trhu najdete spoustu různých gua sha nástrojů - každý má jiný tvar, velikost i materiál. Když s gua sha začínáte, sáhněte radši po nástroji s jemnými, zakulacenými hranami, ať si nepoškrábete pleť. Na obličej se hodí menší kousky, zatímco na tělo využijete spíš větší tvary. Hodně lidí má rádo nástroje z růženínu, nefritu nebo ametystu - jsou příjemně chladivé. Hlavně si vyberte takový, který vám sedne do ruky a bude se vám s ním dobře pracovat. Než se do masáže pustíte poprvé, mrkněte na základní techniky gua sha - jsou různé podle toho, jakou část těla masírujete a jakého efektu chcete dosáhnout. Když to děláte správně, měli byste nástrojem jemně táhnout nahoru a ven - tím podpoříte lymfu a prokrvení kůže.
Tipy pro domácí použití gua sha
Než začnete s guašou masírovat obličej, naneste si na pokožku kvalitní olejíček nebo pleťové sérum - kámen pak bude krásně klouzat. Guašu přiložte na pleť pod mírným sklonem, zhruba mezi 15 a 30 stupni, a jemně táhněte směrem nahoru a do stran. Nejdřív začněte na krku a pak postupně přejděte až k čelu. Netlačte moc silně, masírujte pomalu a plynule. Každý pohyb na jedné straně obličeje zopakujte tak 5 až 10krát a to samé proveďte i na druhé straně. S guašou můžete pracovat klidně každý den, ale ze začátku stačí dvakrát až třikrát do týdne. Po masáži kámen umyjte teplou vodou a mýdlem. Když budete guašu používat pravidelně, pleť se vám krásně prokrví, splasknou případné otoky a vrásky budou méně viditelné.
Publikováno: 03. 02. 2025
Kategorie: zdraví