Hemoroidy po porodu: Co s nimi?

Hemeroidy Po Porodu

Co jsou hemeroidy?

Zlatá žíla, nebo chcete-li hemeroidy, trápí spoustu maminek po porodu. Jde vlastně o nateklé žilky kolem konečníku, které se objevují už v těhotenství, kdy máme v těle více krve a rostoucí bříško tlačí na pánevní dno. Největší zátěž ale přichází při samotném porodu. Zvlášť když je porod dlouhý a náročný, může intenzivní tlačení způsobit, že se žilky podráždí a vytvoří se bolestivé hemeroidy. Dobrou zprávou je, že většinou zmizí samy během několika týdnů po porodu. Pokud vás ale trápí silné bolesti nebo hemeroidy neustupují, určitě zajděte k lékaři. Ten vám předepíše vhodné léky nebo masti, které urychlí hojení a uleví od nepříjemných pocitů.

Proč po porodu?

Porod a těhotenství dokážou pořádně potrápit ženské tělo. V průběhu těhotenství se hormony postarají o uvolnění svalů, a to včetně těch v pánevním dnu a okolí konečníku. Rostoucí děloha navíc tlačí na žíly v pánvi. Tohle všechno může způsobit, že se objeví hemoroidy, a pokud už je žena měla dřív, může se jejich stav ještě zhoršit. Hemoroidy jsou vlastně napuchlé žilky kolem konečníku a řitního otvoru. Poznáte je podle svědění, pálení, bolesti, a někdy i krvácení při stolici. Taky můžete cítit nepříjemný tlak v konečníku. Ať už rodíte přirozeně nebo císařem, pánevní dno dostane pořádně zabrat. Když při porodu tlačíte, vytváří se obrovský tlak na žíly v konečníku, což může vést k zánětu a vzniku hemoroidů. I ženy, které nikdy předtím hemoroidy neměly, je můžou po porodu dostat. Ale nebojte, většinou tyhle nepříjemnosti samy zmizí během pár týdnů po porodu.

Těhotenství a porod jsou pro ženské tělo náročné a hemeroidy po porodu jsou bohužel častou komplikací, která může ženám znepříjemnit už tak náročné období.

Zdena Malá

Příznaky a projevy

Spousta maminek se po narození miminka potýká s hemoroidy, které dokážou pořádně znepříjemnit období šestinedělí. Není divu - během těhotenství a hlavně při porodu je pánev vystavena obrovskému tlaku, což často vede k otokům žil kolem konečníku. Hemoroidy po porodu se typicky projevují nepříjemným svěděním a pálením, především při návštěvě toalety. Občas se může objevit i čerstvá červená krev nebo nahmatáte citlivou bulku v oblasti konečníku. Naštěstí tyto potíže většinou samy odezní během pár týdnů. Klíčové je myslet na prevenci - jezte hodně vlákniny, pijte dostatek tekutin a dbejte na jemnou hygienu. Pokud by problémy neustupovaly, určitě zajděte za lékařem.

Vlastnost Hemoroidy po porodu
Výskyt Až 25-35% žen
Příčina Zvýšený tlak v oblasti pánve během těhotenství a porodu

Domácí léčba a tipy

Hemoroidy po porodu trápí spoustu maminek a není se čemu divit. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak si od těch nepříjemných příznaků ulevit - ať už vás trápí svědění, bolest nebo krvácení.

Nejdůležitější je problémům předcházet. Zácpa je totiž největší nepřítel a často stojí za vznikem hemoroidů. Snažte se jíst hodně vlákniny - dopřejte si ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo. A nezapomínejte pít, tekutiny jsou základ!

Úlevu přináší teplé sedací koupele, do kterých můžete přidat dubovou kůru - ta skvěle působí proti zánětu. V lékárně seženete spoustu přípravků bez předpisu - masti a čípky, které pomohou s otokem, bolestí i svěděním.

Kdyby se to do týdne nelepšilo nebo se potíže ještě zhoršily, zajděte radši k doktorovi.

Kdy navštívit lékaře?

Hemoroidy jsou častým problémem po narození miminka. Poznáte je podle nepříjemného svědění a pálení v oblasti konečníku, někdy se může objevit i krvácení. Nemusíte se ale příliš stresovat - většinou tyhle potíže samy odezní během pár týdnů. Pokud se ale obtíže nelepší nebo se dokonce zhoršují, určitě zajděte za doktorem.

Je důležité okamžitě vyhledat lékaře, pokud zpozorujete výrazné krvácení z konečníku, nesnesitelnou bolest, která se stupňuje, nebo když vám vystoupne teplota. Tyhle příznaky by mohly ukazovat na závažnější problém.

Při návštěvě ordinace vám doktor hemoroidy prohlédne a navrhne nejlepší způsob léčby. Často stačí běžně dostupné přípravky z lékárny - masti nebo čípky, které uleví od svědění a zmenší otok. V některých případech může doktor navrhnout i další řešení, třeba skleroterapii nebo podvázání gumičkou, což pomůže hemoroidy zmenšit.

Prevence hemeroidů

Hemeroidy po porodu jsou pro čerstvé maminky často nepříjemným překvapením. Když se miminko narodí, tělo prochází velkými změnami a někdy se objeví tyhle protivné potíže. Už v těhotenství, jak děťátko roste, tlačí na spodní partie a může způsobit otok žilek kolem konečníku. A porod sám, zvlášť když trvá dlouho, tomu moc nepomůže. Naštěstí existuje pár fíglů, jak si s tím poradit. Základ je jíst zdravě a pestře, hlavně hodně zeleniny a ovoce - prostě všeho, co obsahuje vlákninu. Taky je super pít hodně vody přes den, ať se tělo samo pročistí. Když už máte miminko doma, snažte se moc dlouho nesedět na jednom místě a dejte si občas lehké cviky na pánevní dno. Pomáhá to s prokrvením a posílí to svaly tam dole. Kdyby vás to ale trápilo víc, zajděte radši k doktorovi, ať vám poradí.

Životní styl po porodu

Hemeroidy jsou častým problémem, který trápí maminky po porodu. Těhotenství a samotný porod vytváří velký tlak na pánevní oblast, což může způsobit otok a zánět žil kolem konečníku. Hemoroidy po porodu jsou naprosto normální a většinou odezní samy během pár týdnů. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si od nich ulevit a podpořit jejich hojení.

Klíčem k úspěchu je jíst hodně vlákniny, která pomáhá změkčit stolici a usnadnit její průchod. Nezapomínejte také hodně pít, aby vaše tělo bylo dobře hydratované a stolice měkká. Snažte se vyhnout dlouhému sezení nebo stání na místě, dopřejte si odpočinek a zkuste jemné cviky na posílení pánevního dna. Pokud vás trápí bolest nebo zpozorujete krvácení, nebojte se obrátit na svého lékaře, který vám doporučí vhodné léky. Mějte na paměti, že hemoroidy po porodu jsou běžnou součástí poporodního období a dají se léčit. S pravidelnou péčí a trochou trpělivosti se brzy budete cítit mnohem lépe.

Publikováno: 18. 02. 2025

Kategorie: zdraví