Heřmánek účinky: Malý květ, velké zázraky pro vaše zdraví

Heřmánek Účinky

Co je heřmánek?

Heřmánek je úžasná bylinka, kterou najdete snad v každé české zahrádce. Poznáte ho podle typických bílých kvítků se žlutým středem - vypadají jako malá sluníčka. Tahle jednoletá rostlinka z rodiny hvězdnicovitých si získala oblibu hlavně díky svým léčivým účinkům. Když si uvaříte šálek heřmánkového čaje, pomůže vám s bolavým bříškem, uleví od nadýmání a zklidní střevní potíže. Heřmánek je totiž přírodní bojovník proti zánětům a bakteriím. Nemůžete usnout? I s tím si heřmánek poradí - působí jako přírodní uklidňující prostředek a pomáhá navodit kvalitní spánek. Babičky odpradávna věděly, že heřmánkový obklad je skvělý na podrážděnou kůži, drobné ranky nebo spáleniny od sluníčka. Proto není divu, že heřmánkový extrakt najdete i v mnoha kosmetických přípravcích, zvlášť těch pro citlivou pleť.

Protizánětlivé účinky

Heřmánek je skutečný zázrak přírody, který nám nabízí spoustu léčivých účinků pro naše zdraví. Jeho hlavní síla spočívá v protizánětlivých látkách, především v chamazulenu a alfa-bisabololu. Chamazulen, který dává heřmánku charakteristickou modrou barvu, funguje jako skvělý antioxidant a pomáhá tělu bojovat se záněty. Alfa-bisabolol zase dokáže účinně hojit a zklidňovat podrážděnou pokožku. Proto se heřmánek často používá při problémech s pletí, ať už jde o akné, ekzémy nebo jiné kožní potíže. Když vás trápí bolest v krku nebo nachlazení, šálek heřmánkového čaje umí báječně ulevit. Stejně tak dokáže zklidnit podrážděný žaludek. I když je heřmánek skvělým přírodním pomocníkem, nemůže nahradit odbornou péči lékaře. Při vážnějších zdravotních problémech je proto lepší navštívit doktora a poradit se s ním.

Pomoc při nespavosti

Trápí vás problémy se spánkem? Heřmánek pravý je osvědčený přírodní pomocník, který vám může přinést úlevu. Tento léčivý květ je po staletí známý svými blahodárnými účinky na náš organismus. Když si připravíte heřmánkový čaj z čerstvých nebo sušených květů, získáte přírodní lék na nespavost. Heřmánek obsahuje látku apigenin, která přirozeně uklidňuje nervový systém a pomáhá navodit kvalitní spánek. Nejlepší je vypít šálek teplého heřmánkového čaje asi hodinu před tím, než se chystáte do postele. Pro zesílení relaxačního účinku můžete také využít heřmánkovou aromaterapii. Stačí kápnout pár kapek heřmánkového esenciálního oleje do aromalampy a nechat příjemnou vůni prostoupit ložnicí. Pokud ale vaše potíže se spánkem trvají už delší dobu, určitě se poraďte se svým lékařem.

Úleva od úzkosti

Heřmánek je skutečný poklad mezi bylinkami a jeho blahodárné účinky znali už naši předkové. Když si uvaříte šálek heřmánkového čaje, jeho příjemná vůně vás okamžitě uklidní a navodí pocit pohody. Vědci objevili, že za tyto účinky může především látka apigenin, která přirozeně působí na mozek a pomáhá zmírnit stres a úzkost. Pokud si chcete dopřát klidný večer a kvalitní spánek, dejte si heřmánkový čaj asi půl hodiny před tím, než půjdete do postele. Mnoho lidí si oblíbilo pravidelné pití heřmánku jako součást svého večerního rituálu. Pamatujte ale, že při vážnějších problémech s úzkostí je vždycky lepší poradit se nejdřív s doktorem, než vysadíte předepsané léky a nahradíte je bylinkami.

Účinky heřmánku v porovnání s jinými bylinami
Vlastnost Heřmánek Meduňka
Uklidňující účinky Ano Ano
Protizánětlivé účinky Ano Mírné

Podpora trávení

Heřmánek je opravdový poklad pro naše zdraví, hlavně když mluvíme o trávení. V jeho drobných květech se ukrývá hotová přírodní lékárna - éterické oleje, flavonoidy a spousta dalších látek, které dokážou zklidnit náš zažívací systém. Když si uvaříte šálek voňavého heřmánkového čaje, můžete se rozloučit s nepříjemným nadýmáním, křečemi i bolestmi břicha. Heřmánek totiž přirozeně zklidňuje záněty a uvolňuje křeče, což přináší úlevu podrážděnému žaludku i střevům. Skvěle zabírá i na pálení žáhy nebo když je vám špatně od žaludku. Nejlepší je dát si hrnek teplého heřmánkového čaje po jídle - pomůže vám lépe strávit a předejde zažívacím potížím. Abyste z heřmánku vytěžili maximum, vybírejte si kvalitní sušené květy a připravujte si ho podle osvědčených postupů.

Péče o pokožku

Heřmánek je skutečný poklad pro naši pokožku. Jeho blahodárné účinky oceníte hlavně při problémech s podrážděnou pletí. Když si uděláte heřmánkový obklad nebo použijete krém s heřmánkovým extraktem, rychle pocítíte úlevu od zarudnutí a nepříjemného svědění. Je to přírodní pomocník, který se hodí opravdu pro každého - nezáleží na tom, jestli máte pleť mastnou, suchou nebo citlivou. Spousta lidí si heřmánkem úspěšně léčí akné, různé ekzémy nebo lupénku. Stačí ho pravidelně používat a vaše pleť bude zdravější, krásnější a přirozeně zářivá. Je to prostě takový malý zázrak přírody, který by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Další možné benefity

Heřmánek má kromě známých léčivých vlastností i další zajímavé účinky na naše zdraví. Vědci zjistili, že by mohl pomáhat lidem s cukrovkou tím, že ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Navíc obsahuje antioxidanty, které chrání naše buňky před škodlivými látkami a mohly by tak předcházet různým dlouhodobým nemocem. Tyto poznatky jsou ale zatím ve fázi výzkumu a potřebujeme více důkazů, abychom je mohli potvrdit. Pokud chcete heřmánek používat jako lék, určitě se nejdřív poraďte se svým doktorem. To platí hlavně pro těhotné a kojící maminky nebo když berete nějaké léky. I když je heřmánek považovaný za bezpečnou bylinu, někteří lidé na něj mohou být alergičtí, zvlášť pokud mají alergii na rostliny podobné kopretinám.

Bezpečnost a užívání

Heřmánek pravý patří mezi naše nejbezpečnější bylinky, které můžeme běžně používat. Jen výjimečně se u někoho projeví nežádoucí reakce. Pozor by si měli dávat hlavně ti, kteří mají alergii na příbuzné rostliny jako třeba sedmikrásky nebo slunečnice. Když se objeví svědění, vyrážka nebo problémy s dýcháním, je potřeba zajít k doktorovi. Maminky v těhotenství nebo při kojení by se měly o užívání heřmánku nejdřív poradit se svým lékařem. To samé platí pro malé děti - tady je lepší probrat použití s dětským lékařem. Dejte si pozor, pokud berete léky na ředění krve nebo na spaní, protože heřmánek může ovlivnit jejich účinek. Proto je fajn zmínit užívání heřmánku při návštěvě lékaře. A i když je heřmánek super bylinka, nepřehánějte to s množstvím a držte se doporučeného dávkování.

Kdy navštívit lékaře?

I když je heřmánek přírodní lék s mnoha blahodárnými účinky, v některých případech je lepší být opatrný. Může se stát, že se po použití heřmánku objeví nežádoucí reakce - třeba svědění kůže, vyrážka nebo otok v oblasti úst. V takovém případě neváhejte a navštivte lékaře. To samé platí, pokud po týdenním užívání heřmánku nepozorujete zlepšení nebo se vaše obtíže dokonce zhoršují. Pozor by si měli dát hlavně lidé, kteří berou léky na ředění krve, uklidňující přípravky nebo léky na cukrovku - heřmánek totiž může ovlivnit jejich účinek. Proto je dobré se nejdřív poradit s doktorem, zvlášť když pravidelně užíváte nějaké léky. A to platí dvojnásob pro nastávající nebo kojící maminky, které by měly použití heřmánku vždycky konzultovat se svým lékařem.

Publikováno: 12. 02. 2025

Kategorie: zdraví