Hladovka: Kdy je to prospěšné a kdy nebezpečné?
Definice hladovky
Když držíš hladovku, prostě nějakou dobu nejíš. Můžeš buď nejíst vůbec nic, nebo piješ jenom tekutiny jako vodu, čajík nebo džusík. Jak dlouho vydržíš nejíst záleží na tom, čeho chceš dosáhnout - někdo vydrží pár hodin, jinej klidně i týdny. Jestli chceš držet hladovku dýl, radši zajdi nejdřív za doktorem, ať si neublížíš. Lidi často hladověj třeba když protestujou, při náboženskejch rituálech nebo když chtěj pročistit tělo. Teď je to taky docela v módě mezi lidma, co chtěj zhubnout nebo nastartovat metabolismus.
Typy hladovění
Držet hladovku může mít různý důvod - někdo to dělá kvůli víře, jiný pro zdraví. Není to vždycky jen o tom nejíst vůbec nic. Máme různý typy hladovek, který se od sebe liší - jak dlouho trvaj, co všechno můžeš a nemůžeš jíst. Když si dáš krátkou hladovku na den až tři, většinou to děláš, abys vyčistil tělo. To pak piješ jenom vodu, čaj bez cukru nebo šťávy ze zeleniny. Pak jsou tady ty delší hladovky na týden - ty už jsou těžší a měl by na tebe koukat doktor. Tady už můžeš sem tam něco malýho sníst, třeba kousek ovoce nebo zeleniny. No a pak jsou ty fakt dlouhý hladovky přes tejden - to je už hustý a bez doktorů a výživářů to radši nedělej. Hele, je fakt důležitý si uvědomit, že hladovka není pro každýho a může bejt i nebezpečná. Než do toho půjdeš, zajdi za doktorem, ať ti řekne, jestli to tvoje tělo zvládne a jak na to.
Motivace k hladovce
Hladovka není žádná novinka, lidi ji praktikujou už celý věky ve všech koutech světa. I když to může znít divně v době, kdy je všeho dost, každej má svůj důvod, proč do toho jde. Někdo si chce pročistit tělo a dát mu šanci se restartovat. Jsou přesvědčený, že když přestanou jíst, jejich tělo se zbaví všeho špatnýho a začne líp fungovat. Další zase berou hladovku jako způsob, jak se dostat blíž k duchovnu. Věří, že když se odpojí od jídla, líp se soustředí a otevřou se jim nový obzory. No a pak jsou tady ti, co hladovkou bojujou za svoje přesvědčení nebo proti bezpráví. V minulosti se spousta lidí vzdala jídla, aby upozornila na křivdy a bojovala za svobodu. Ať už má někdo jakejkoliv důvod, hladovka není žádná sranda. Je fakt důležitý vědět, do čeho člověk jde, a brát to vážně.
Přínosy pro zdraví
Držet hladovku nebo si prostě odepřít jídlo, třeba formou přerušovanýho půstu, se teď docela řeší kvůli možným zdravotním benefitům. Podle výzkumů to může fakt pomoct tělu v různých směrech. Když držíš hladovku, můžeš shodit nějaký to kilo a tělo líp pracuje s inzulínem, což je super pro udržení cukru v krvi pod kontrolou. Navíc se říká, že když hladovíš, tělo spustí takovou svojí úklidovou četu - autofágii, kdy se zbavuje všeho nepotřebnýho v buňkách. Díky tomu můžou buňky zůstat dýl mladý a zdravý. Ale bacha - hladovka fakt není pro každýho, takže než do toho půjdeš, radši to probер s doktorem, hlavně když bereš nějaký prášky nebo máš nějaký zdravotní potíže.
Rizika a nevýhody
Když se rozhodneš držet hladovku nebo omezit jídlo, může to bejt docela nebezpečný, hlavně když to děláš na vlastní pěst bez doktora. Když tělu nedáš, co potřebuje, budeš unavenej, slabej, může se ti motat hlava, padat vlasy a budeš častějc nemocnej. Když v tom budeš pokračovat dýl, můžou se objevit mnohem větší průšvihy - chudokrevnost, řídnutí kostí nebo problémy se srdečním rytmem. Hladovka ti může pěkně zamotat hlavu - budeš podrážděnej, úzkostnej, depresivní a můžeš si vypěstovat poruchy s jídlem. Musíš si uvědomit, že každej jsme jinej a co jeden v pohodě zvládne, může druhýho položit. Než začneš s nějakejma dietama nebo hladovkou, radši zajdi za doktorem nebo výživářem, ať víš, do čeho jdeš.
Bezpečnostní opatření
Hele, držet hladovku nebo se prostě přestat cpát může bejt docela risk pro tvoje zdraví, tak s tim radši opatrně. Než se do toho pustíš, rozhodně zajdi za doktorem - bez toho to fakt nezkoušej. Tohle platí hlavně když máš nějaký chronický problémy jako cukrovku, srdce nebo když bojuješ s poruchama příjmu žrádla. Během hladovky musíš pořádně chlastat (myslím vodu) a hlídat si minerály. Když se nevydržíš napít, může to bejt pěknej průšvih. A nejdůležitější věc - nikdy to nepřeháněj! Jakmile se ti začne motat kebule, cejtíš se na padnutí nebo je ti na blití, okamžitě s tím sekni a běž za doktorem. Pamatuj, že zdraví máš jenom jedno, žádná dietka nebo hladovka za to nestojí, abys ho zničil.
Hladovka a spiritualita
Když se člověk rozhodne nedávat si do pusy jídlo, tak tomu říkáme hladovka. Tenhle zvyk znají lidi už strašně dlouho a v různejch kulturách to dělaj kvůli duchovnu. Je to fakt dobrej způsob, jak se dostat blíž k sobě a možná i k něčemu většímu. Když se postíš, tak třeba meditace nebo modlení můžou bejt mnohem silnější zážitky. Když nemáš v břiše jídlo, tak ti to může pomoct líp poznat sám sebe a co se ti honí v hlavě. Ale bacha, hladovku si nemůžeš jen tak střihnout, musíš se na to připravit - jak po těle, tak po hlavě. A hlavně - není to žádná dieta na hubnutí, je to spíš cesta, jak se víc poznat a duchovně vyrůst.
Hladovka v historii
Hladovka je něco, co lidi provází už od pradávna, ať už k ní byli donucený, nebo si ji vybrali sami. Dřív byl nedostatek jídla na denním pořádku a spousta lidí prostě musela hladovět, ať chtěli nebo ne. Když přišlo sucho, válka nebo nějaký pitomý politický rozhodnutí, lidi umírali hlady po tisících a takový věci se prostě nedají jen tak zapomenout. Někdo si ale vybere nejíst dobrovolně, což může mít různý důvody. Třeba v náboženství je půst docela běžná věc - lidi si od něj slibujou očistu duše nebo odpuštění hříchů. Ať už jde o hinduisty, buddhisty, muslimy nebo křesťany, všichni maj svoje pravidla půstu. Někdo nejí pár hodin, jiný klidně několik tejdnů - záleží na tom, jakou víru vyznávaj. A pak jsou tu ty, co držej hladovku jako formu protestu. Tenhle způsob, jak ukázat nesouhlas bez násilí, se používá už od starejch časů.
Vlastnost | Hladovka | Pravidelná strava |
---|---|---|
Příjem kalorií | Silně omezený (0-500 kcal/den) | Odpovídá denní potřebě (cca 2000 kcal/den) |
Délka trvání | Několik dní až týdnů (vzácně déle) | Dlouhodobá |
Cíl | Duchovní očista, detoxikace, protest, léčebné účinky (kontroverzní) | Dodání energie a živin pro fungování organismu |
Zdravotní rizika | Ano, zejména při nesprávném provedení a dlouhodobém trvání | Minimální při vyvážené stravě |
Odborné názory
Doktoři a výživáři nejsou z hladovění moc nadšení. Říkají, že když člověk dlouho nejí, může si pěkně zavařit. Tělo bez jídla prostě nefunguje jak má - svaly jdou do kytek, imunita je v háji a metabolismus začne zlobit. Je fakt rozdíl mezi tím, když si dáš krátkou pauzu od jídla pod dohledem doktora, a když se rozhodneš nejíst bůhví jak dlouho - to může být fakt průšvih. Jo, některý výzkumy tvrdí, že krátký půst může být i k něčemu dobrej, ale je to ještě potřeba pořádně prozkoumat. Všichni doktoři se ale shodnou na jednom - než začneš experimentovat s nejezením, rozhodně zajdi za doktorem. Ten ti řekne, jestli na to máš, nebo ne, a poradí ti, jak na to.
Hladovka není jen odříkání si jídla, je to cesta k poznání sebe sama, k pročištění těla i mysli. Je to zkušenost, která nás učí pokoře, trpělivosti a síle vůle.
Zdeněk Štěpánek
Hladovka je fakt zajímavá věc, co o ní koluje spousta keců a mýtů. Někdo ji vychvaluje jako super způsob, jak se zbavit toxinů a shodit kila, jiní před ní varujou. Hele, když to vezmeš rozumně a na krátkou dobu, a hlavně se poradíš s doktorem a celkově žiješ zdravě, může ti to fakt pomoct. Třeba nakopne metabolismus a tělo líp pracuje s cukry. Jenže bacha - když to přeženeš nebo děláš blbě, může to být průšvih. Můžeš se dehydrovat, podvyživit nebo si totálně rozhodit metabolismus. Proto než se do něčeho pustíš, zajdi za doktorem, ať ti řekne, jestli je to pro tebe OK a jak na to. Hlavně nezapomeň, že zdraví je nejvíc a existuje kopec lepších a bezpečnějších způsobů, jak se o sebe starat.
Publikováno: 20. 01. 2025
Kategorie: zdraví