Jak správně propagovat fitness služby pomocí online marketingu
- Proč tradiční marketing ve fitness průmyslu už nestačí
- Co přesně je PPC reklama a proč je pro fitness centra jako dělaná
- Případová studie: Jak menší fitness studio předběhlo velké řetězce
- PPC vs. sociální sítě: Kde by měla fitness centra investovat své peníze
- Jak správně nastavit PPC kampaně pro fitness centrum: praktické tipy
- SEO a obsahový marketing ve fitness průmyslu
- Jak měřit úspěšnost online marketingu ve fitness
- Nejčastější chyby v online marketingu fitness center
Ještě než jsem vstoupil do dveří, slyšel jsem zevnitř tu typickou fitness směsici zvuků – dunění činek, rytmické bzučení běžeckých pásů a občasné povzbuzování trenérů. Ale něco bylo jinak. Před půl rokem, kdy jsem tu byl naposledy, zela posilovna prázdnotou. Dnes? Tomáš, majitel, se ke mně hned hrnul s širokým úsměvem. „Vidíš to? Je narváno. A tohle je úterý dopoledne. Dřív jsme v tuhle dobu měli tak dva důchodce." Když se ho ptám, co se změnilo, bez zaváhání vypálí: „PPC reklama v Praze nám fakt vystřelila návštěvnost. Prachy se nám vrátily za dva měsíce. Nechápu, proč jsme to nezkusili dřív."
Fitness branže je přeplněná jako pražské metro ve špičce. V každém větším městě máte desítky posiloven, studií a center, která bojují o každého člověka s odhodláním „od zítřka začnu cvičit". Sám se v tom plácám už sedm let a vím, že kvalitní vybavení a školení trenéři dneska prostě nestačí. Když vás lidi nenajdou online, jako byste neexistovali. Nefunguje už ani strategie „super lokalita u stanice metra". Většina lidí si dneska vybírá, kam půjde cvičit, podle výsledků vyhledávání. A tady nastupuje na scénu PPC reklama v Brně nebo kdekoliv jinde – nástroj, který dokáže zázraky i pro malé fitko na předměstí. Omrknem spolu, jak to celé funguje v praxi.
Proč tradiční marketing ve fitness průmyslu už nestačí
Vzpomínáte na dobu, kdy stačilo vytisknout letáčky s nabušeným týpkem (nebo holkou v legínách), nalepit plakát na zastávku a čekat na návaly členů? Já jo, protože jsem na takové letáky naletěl. S krabicí jich stále topím na chatě. A když se bavím s majiteli fitness center, říkají to samé.
„Měl jsem reklamu v místních novinách pět let v řadě," svěřil se mi nedávno Pavel z jednoho brněnského fitka. „Za posledním rok mi to přivedlo dva nové členy. Dva! Na tu samou inzerci, co před pár lety fungovala slušně. Lidi už prostě tyhle věci nečtou."
Má pravdu. Podle dat, která mi ukázal známý z marketingové agentury, dneska přes 83 % lidí hledá fitness služby online. A co víc – skoro tři čtvrtiny z nich navštíví jen podniky z první stránky vyhledávání. Takže když nejste tam, můžete mít nejlepší fitko v galaxii, a stejně budete mít návštěvnost jak večerka na konci slepé ulice.
Další problém tradičního marketingu je přesnost zacílení. Když dáte inzerát do novin nebo rozdáte letáky, je to jako střílet broky. Zasáhnete spoustu lidí, kteří o cvičení nemají zájem nebo bydlí na druhém konci města. „S online reklamou je to jako s ostřelovačkou," vysvětloval mi nedávno u piva jeden marketingový mág. „Vidíš přesně, na koho míříš, a zasáhneš jen ty, co mají potenciál stát se tvými klienty."
Co přesně je PPC reklama a proč je pro fitness centra jako dělaná
PPC (Pay-Per-Click) je v podstatě jednoduchá věc – platíš jen za lidi, kteří na tvou reklamu kliknou. Ne za to, že někomu proběhne feedem, ne za to, že se někde zobrazí, ale jen a pouze za reálný proklik. Pro majitele fitka s rozpočtem, kterej by neohromil ani účetní mateřský školky, je to skvělý – každá koruna jde opravdu na potenciální klienty.
Funguje to jednodušeji, než si většina lidí myslí. Někdo sedí doma na gauči, prohlíží si ty špeky, co nasbíral přes zimu, a rozhodne se, že je čas s tím něco dělat. Naťuká do Googlu „hubnutí s trenérem Praha 5". A teď přichází to kouzlo – pokud máš správně nastavenou kampaň, tvoje fitko vyskočí jako jeden z prvních výsledků. Týpek klikne, prohlídne si tvůj web, a když se mu líbí, co vidí, zavolá nebo vyplní formulář. Ty zaplatíš jen za to, že na tebe kliknul. Žádný klik, žádný výdaj.
„Víš, co je na tom nejlepší?" vysvětloval mi známý, který se roky živí reklamou. „Ten člověk je v ideální fázi nákupního procesu. Už ví, že chce cvičit, dokonce už ví i jak chce cvičit, hledá jen kde. Je to jako prodávat pivo v hospodě – mnohem snazší než přesvědčovat abstinenta."
A pak je tu ještě lokální cílení, věc, která udělala pro malý fitka víc než všechny slevový portály dohromady. „Nikdo nechce jezdit přes celou Prahu na trénink, to dává smysl jen u nějakých hodně specializovaných věcí," říká trenér Martin, který založil malé kruhové studio. „My cílíme jen na lidi v okruhu tří, max pěti kilometrů. A to je přesně to, co PPC umožňuje – oslovit jen lokální komunitu, která by k nám reálně mohla chodit."
„Za ty roky, co dělám trenéra, jsem vyzkoušel všechno možný. Letáky, inzeráty, náborový akce, spolupráce s firmami... Nic, fakt nic, mi nepřivedlo tolik klientů jako dobře nastavená PPC reklama." - Jirka K., osobní trenér z Prahy
Případová studie: Jak menší fitness studio předběhlo velké řetězce
Kuba s Petrem začínali v podstatě v garáži. Ne, fakt. Jejich první CrossFit studio byla přestavěná dvojgaráž s pár činkami, hrazdou a jedním veslovacím trenažérem. Po roce se přestěhovali do většího prostoru, nakoupili lepší vybavení a přizvali třetí parťačku - Lenku, která dělala fyzioterapii. Ale pořád to byla malá ryba v rybníce plným žraloků - museli konkurovat velkým řetězcům, co maj marketingový rozpočty jako státní dluh menší země.
„Byli jsme v pytli," líčil mi Kuba při našem rozhovoru. „Fakt jsme uměli cvičit lidi. Naši členové dělali pokroky, měli výsledky, ale bylo jich prostě málo. A přitom za rohem fungovala pobočka velkýho řetězce, kde trenéři neuměli ani zkontrolovat techniku dřepu, a bylo tam plno. To tě vytočí, když vidíš, jak nekvalita válcuje kvalitu jen díky marketingu."
Zlom přišel, když se potkali s borcem, co dělal PPC kampaně. Ten jim navrhl jinej přístup – necílit na obecný výrazy jako „fitness Brno", kde by se prali s obříma řetězcema, ale jít po konkrétních frázích. Zaměřili se na „cvičení pro ženy po porodu", „rehabilitační cvičení po úrazu kolene", „funkční trénink pro běžce" a podobně.
„První měsíc nic moc, druhej slabota, třetí... a najednou to začalo. Během dvou dnů nám přišlo 14 poptávek na tréninky od maminek po porodu, a pak to jelo," usmíval se Kuba. „Po půl roce jsme museli rozšířit prostory a nabrat další trenéry. A nebyla to žádná raketová věda. Prostě jsme přes PPC našli cestu k lidem, který hledali přesně to, co umíme nejlíp."
Co je na jejich příběhu zajímavý? Zaprvé – brutálně cílili na konkrétní skupiny, ne na obecnou masu cvičících. Proč konkurovat velkým hráčům, když můžete být jednička v úzkým segmentu?
Zadruhé – Vytvořili speciální stránky pro každou cílovku. Neposílali všechny návštěvníky na hlavní stránku. Pro maminky po porodu měli speciální stránku s úplně jinou komunikací než pro sportovce po zranění. „Nešlo jen o obsah, ale i o tón, jakým jsme mluvili," vysvětlila mi Lenka. „Maminkám jsme ukazovali bezpečné prostředí a postupný progres, sportovcům zase data, grafy a videa s technikou."
A zatřetí, což mě fakt dostalo – používali vlastní příběhy a fotky reálných klientů, ne profesionální modelky. „Když hledáš, jak zhubnout po porodu, nechceš vidět dokonalou fitnessku, která v životě neměla gram tuku navíc. Chceš vidět skutečnou ženskou, která řešila to samý co ty, a zvládla to," uzavřela Lenka.
PPC vs. sociální sítě: Kde by měla fitness centra investovat své peníze
„Já si hrozně rozumím s Instagramem, na ten dáme prachy," prohlásila na jedné mé konzultaci majitelka nového jógového studia. O týden později mi volal šéf funkčního tréninku, že jeho trenéři jsou borci na Facebook, tak tam dají celý rozpočet. A včera mi zase psal známý z crossfit gymu, že teď všichni frčí na TikToku, tak tam investuje všechno.
Rozumím tomu, ale... Není to takhle jednoduchý. Každý z těchto kanálů má svou funkci. Je to jako byste se ptali, jestli při stavbě domu potřebujete kladivo nebo pilu. Potřebujete obojí, jen v jiné fázi a na jiné věci.
PPC reklama ve vyhledávači (typicky Google) je jako rybář, co čeká, až ryba zabere. Chytá lidi, kteří už aktivně hledají to, co nabízíte. „Když někdo zadá 'kurz jógy pro začátečníky', je jasné, že má zájem začít s jógou a hledá, kam by mohl jít," vysvětluju obecenstvu na svých přednáškách. „Tenhle člověk má mnohem větší šanci stát se vaším klientem než někdo, kdo jen scrolluje Instagramem a narazí na hezkou fotku cvičící holky."
Sociální sítě jsou zase skvělé pro budování značky a vytváření touhy. „Na Facebooku nebo Instagramu můžete inspirovat lidi, kteří o cvičení třeba aktivně nepřemýšleli, ale jsou otevření té myšlence," říkám dál. „Můžete jim ukázat atmosféru, příběhy členů, zákulisí tréninků. Je to jako když vám kamarád vypráví o novém seriálu – ještě jste se nerozhodli, že ho budete sledovat, ale zasadil myšlenku."
V praxi to vypadá tak, že nejúspěšnější fitka kombinují obojí. Na sociálních sítích ukazují, jak to u nich chodí, budují komunitu, sdílejí výsledky klientů. A když se pak někdo rozhodne, že by chtěl začít cvičit, a zadá to do Googlu, chytí ho přes PPC.
„Pro nás funguje nejlíp tahle strategie," prozradil mi Martin z jednoho pražského fitness centra, které za rok zdvojnásobilo členskou základnu. „Na IG ukazujeme příběhy lidí, atmosféru, nějaký vtipný momenty z tréninků. Moc tam netlačíme na prodej. Pak když si nás lidi najdou přes Google, už mají nějakou představu, co u nás zažijou. Konverzní poměr je pak mnohem vyšší."
Jak správně nastavit PPC kampaně pro fitness centrum: praktické tipy
Jasně, PPC kampaně vypadají složitě. Všechny ty metriky, nastavení, strategie... Ale nemusíš být IT geek, aby sis s tím poradil. Několik základních tipů ti pomůže rozjet kampaně, co opravdu přivedou nové klienty. A když se na to nebudeš cítit, vždycky můžeš oslovit někoho, kdo to umí – třeba borce z PPCprofits.cz, kteří to dělají fakt dobře. Pojďme na to:
1. Definuj si cílovku - a nešetři detaily
„Fitness pro všechny" je cesta do pekel a k vyhazování peněz za kliknutí lidí, co se nikdy nestanou tvými klienty. Místo toho definuj velmi konkrétní skupiny:
- Maminky po porodu, co chtějí zpevnit břicho a pánevní dno
- Manažeři 40+, kteří potřebují kompenzovat celý den za počítačem
- Aktivní senioři, co chtějí zůstat mobilní a samostatní
- Běžci, kteří hledají doplňkové posilování pro lepší výkon
- Úplní začátečníci, co se bojí vstoupit do klasické posilovny
Pro každou tuhle skupinu vytvoř samostatnou kampaň se specifickými texty a klíčovými slovy. Ano, je to víc práce, ale efektivita je nesrovnatelná.
2. Používej lokální klíčová slova
Tohle je naprostý základ, a přesto na to spousta lidí zapomíná. Vždycky přidávej do klíčových slov název města, čtvrti nebo dokonce konkrétní lokality. "Jóga pro začátečníky" je super obecný a drahý výraz. "Jóga pro začátečníky Vinohrady" nebo "Jóga začátečníci blízko Flory" je mnohem konkrétnější a pravděpodobně levnější.
Jeden známý, co provozuje malé studio na pražském Chodově, mi vyprávěl: "Když jsem přestal používat obecný 'osobní trenér Praha' a začal cílit na 'osobní trenér Chodov' a dokonce 'osobní trenér blízko metra Chodov', cena za klik klesla o 70 % a konverzní poměr se ztrojnásobil. Lidi prostě chtějí cvičit blízko domova nebo práce."
3. Vytvoř landing pages, co mluví přímo k problému
Jedna z nejhorších chyb, co vidím u fitness center, je posílat všechny kliknutí na hlavní stránku webu. To je jako bys někoho pozval na degustaci vín a pak mu nabídl kompletní menu od předkrmu po dezert – bude zmatený a odejde.
Místo toho vytvoř speciální stránky pro každou cílovku a službu. Když někdo hledá "rehabilitační cvičení po operaci kolene", neposílej ho na obecnou stránku o skupinových lekcích. Potřebuje stránku, která ukazuje přesně, jak pomáháš lidem po operacích kolen, jaké máš zkušenosti, jaké cviky používáš, kolik to stojí a kdy může začít.
"Landing pages nám změnily hru," prozradila mi majitelka jednoho studia v Brně. "Dřív jsme měli konverzní poměr kolem 2 %. Když jsme udělali speciální stránky pro každý typ klienta, vyskočil na 8-12 %. Nejlíp fungují ty, kde máme příběh konkrétního člověka s podobným problémem a jak jsme mu pomohli."
4. Používej všechna rozšíření, co Google nabízí
Google Ads má několik rozšíření, která ti pomůžou vytáhnout tvou reklamu z davu a dát lidem víc důvodů, proč kliknout. Tyhle věci jsou tak blbuvzdorné, že je nepřidat je skoro hřích:
- Rozšíření o volání – tvoje telefonní číslo přímo v reklamě
- Rozšíření o lokalitu – adresa a mapa, kde tě najdou
- Rozšíření o popisky – krátké fráze jako "První lekce zdarma", "Parkování zdarma" nebo "Osobní trenér v ceně"
- Rozšíření o strukturované úryvky – seznam konkrétních služeb, co nabízíš
Díky těmto rozšířením tvoje reklama zabere víc místa ve výsledcích, vytlačí konkurenci dolů a dá lidem víc informací, než se vůbec rozhodnou kliknout. A Google to má rád, takže tvoje reklama může mít lepší pozice za nižší cenu.
5. Sleduj výsledky a optimalizuj, optimalizuj, optimalizuj
PPC není něco, co nastavíš jednou a pak se o to přestaneš starat. Je to jako starat se o zahradu – potřebuje pravidelnou péči, jinak zaroste plevelem.
Aspoň jednou týdně koukni na výsledky. Která klíčová slova přinášejí reálné klienty, a která jen utrácejí rozpočet? Které texty mají nejlepší CTR? Které landing pages mají nejvyšší konverzní poměr?
A měj trpělivost. "První měsíc naší PPC kampaně byl katastrofa," přiznal mi majitel jednoho úspěšného fitness řetězce. "Ale nepanikařili jsme. Každý týden jsme něco upravili, optimalizovali, a po třech měsících to začalo šlapat. Dneska nám PPC přivádí 60 % všech nových členů."
SEO a obsahový marketing ve fitness průmyslu
PPC je superzbraň na rychlé výsledky, ale dlouhodobě by sis měl budovat i organickou viditelnost přes SEO a obsahový marketing. Jestli to chceš přirovnat k něčemu hmotnému, PPC je jako pronájem bytu – máš hned kde bydlet, ale pořád platíš. SEO je jako hypotéka na vlastní byt – větší počáteční investice, ale jednou to bude tvoje.
"Půl roku jsme lili prachy do PPC a fungovalo to. Pak nám ale účetní nakreslila graf, kolik by to bylo za pět let, a málem jsme omdleli," svěřil se mi šéf jednoho pražského studia. "Tak jsme začali makat na SEO. Rok práce, hodně článků a optimalizací, ale teď máme 60 % návštěvnosti z organiky a jen na ty speciální akce pouštíme PPC."
Co konkrétně funguje? U fitness center je obsahový marketing naprostý zlatý důl. Můžeš tvořit:
- Návody na konkrétní cviky (ideálně vlastní videa)
- Články s tipy na stravování pro různé cíle
- Příběhy klientů s fotkami před/po (se souhlasem, samozřejmě)
- Rozhovory s vašimi trenéry, co prozradí nějaké know-how
- FAQ – ty nejčastější otázky, co dostáváte od klientů
Tahle pravidelná tvorba obsahu má dva zásadní efekty, jak mi vysvětlil kámoš, co dělá SEO pro fitness branži. "Zaprvý, Google miluje weby, který pravidelně přidávají relevantní a užitečný obsah. Postupně tě bude řadit výš a výš pro relevantní dotazy. A zadruhý, potenciální klienti vidí, že tomu fakt rozumíš. Když si přečtou tvoje tipy na zpevnění břicha a pomůže jim to, mnohem pravděpodobněji se přijdou podívat na tvoje lekce."
Ideální kombinace je proto začít s PPC pro rychlý start a současně pracovat na organickém růstu. Postupně, jak poroste tvůj organický dosah, můžeš PPC rozpočet přesměrovat třeba na nové služby nebo sezonní akce.
"Na začátku jsem nevěděl, co znamená SEO, PPC a další zkratky. Věděl jsem jen, že umím pomoct lidem s cvičením. Po dvou letech práce na online marketingu přichází 70 % našich nových klientů díky tomu, že jsme vidět ve vyhledávání, a přitom už skoro neplatíme za reklamu." - Ondřej K., fyzioterapeut a fitness trenér
Jak měřit úspěšnost online marketingu ve fitness
Už jsi někdy slyšel tu klasiku od Johna Wanamakera? "Polovina peněz, které vydávám za reklamu, je vyhozená. Problém je, že nevím, která polovina." No, to možná platilo před sto lety, ale dneska už sakra dobře víš, která část tvýho marketingu funguje a která ne. Teda pokud si to nastavíš správně.
Základní chyba, kterou vidím skoro u všech fitness center, je sledování jen nejzákladnějších metrik – kolik lidí vidělo reklamu, kolik jich kliklo. To jsou stejně užitečný čísla, jako že víš, kolik lidí prošlo kolem tvýho fitka. Důležitý je, kolik jich vešlo dovnitř a začalo platit.
Proto sleduj především konverze. U fitness center to typicky jsou:
- Odeslání kontaktního formuláře
- Zavolání do fitka (přes tzv. call tracking)
- Přihlášení na zkušební lekci
- Nákup permanentky nebo členství
- Rezervace konkrétního termínu
Aby tohle fungovalo, potřebuješ mít správně nastavený Google Analytics a propojený s Google Ads. "Díky tomu pak vidíš úplně přesně, která klíčová slova a reklamy přinášejí reálný byznys, a která jen vysávají rozpočet," vysvětluje mi Jirka, který se živí nastavováním analytiky pro fitness centra. "Je neuvěřitelný, kolik provozovatelů posiloven umí dokonale nastavit posilovací stroje, ale netuší, jak správně nastavit konverzní měření."
Ale nejdůležitější metrika ze všech je náklad na získání klienta (CAC - Customer Acquisition Cost) a jeho celoživotní hodnota (LTV - Lifetime Value). Jednoduchá matematika - pokud tě získání jednoho klienta stojí 1500 Kč přes PPC a on u tebe za rok nechá 15 000 Kč, je to boží byznys. Pokud tě stojí 2000 Kč a odejde po dvou měsících (4000 Kč), je to průšvih.
"Tuhle metriku jsme začali sledovat až po dvou letech provozu a zjistili jsme, že některé kampaně nám přivádějí klienty, kteří vydrží průměrně 14 měsíců, zatímco jiné přivádějí klienty, co vydrží jen 3 měsíce," svěřil se mi majitel sítě funkčních studií. "I když ta první kampaň měla 2x vyšší cenu za konverzi, celkově byla mnohem výnosnější."
Nejčastější chyby v online marketingu fitness center
Za ty roky, co pomáhám fitness centrům s marketingem, jsem viděl spoustu opakujících se chyb. Někdy mě to fakt štve, protože jsou to tak základní věci, že je stačí napravit a hned vidíš zlepšení. Tady jsou ty největší průšvihy, kterých se vyvaruj:
1. Mířit na všechny = netrefit nikoho
Už jsem to tu psal, ale musím to zdůraznit znovu: "fitness centrum pro všechny" není cílová skupina. Je to jako restaurace, která vaří "jídlo pro všechny". Co to sakra znamená? Nic. "Když jsme přestali být 'fitness pro všechny' a začali se prezentovat jako 'fitness pro aktivní lidi 50+ bez bolesti zad', naše konverze vyletěly o 400 %," prozradil mi majitel jednoho malého, ale prosperujícího studia.
2. Web, co nefunguje na mobilu
V roce 2023 se na web z mobilu dívá přes 70 % lidí, co hledají fitness služby. "A přesto mám furt klienty, jejichž weby vypadají na mobilu jak kdyby je někdo přejel parním válcem," postěžoval si mi kamarád, co dělá weby. "Nemá cenu platit za kliknutí, když pak tvůj web na mobilu nejde používat." Prober to se svým webařem, nebo si rovnou pořiď nový, responzivní web. Dneska to není ani drahý.
3. Chybějící výzvy k akci
Kolikrát jsem viděl webovky nabušený informacema, ale člověk musel scrollovat jak šílenec, než našel, jak se vlastně objednat. Každá stránka, každá sekce by měla končit jasnou výzvou: "Rezervujte si první lekci", "Zavolejte nám", "Vyzkoušejte zdarma". A tyto výzvy by měly být viditelné, výrazné a na očekávaných místech.
"Když jsme na náš web přidali výrazný oranžový tlačítko 'Rezervovat zkušební trénink zdarma' do horní části každé stránky, konverze vzrostly o 36 %," pochlubil se mi jeden klient. "A to jsme doslova jen přidali tlačítka, nic ví
Publikováno: 29. 03. 2025
Kategorie: zdraví