Kontuze: Co dělat, když vás zranění zastaví?
Definice kontuze
Když se řekne kontuze, každý si představí pořádnou ránu či náraz, po kterém to pěkně bolí. Je to vlastně takové tupé poranění, které může vzniknout třeba při pádu nebo silném úderu. Na kůži přitom nemusíte vidět žádné škrábance nebo řezné rány, ale to neznamená, že by to bylo méně nebezpečné. Síla nárazu totiž může napáchat pěknou neplechu uvnitř těla, v tkáních a orgánech. Každý to zná - místo začne bolet, oteče, objeví se modřina a nemůžete s tou částí těla pořádně hýbat. U kontuzí to může být různé - od obyčejného pohmoždění, které za pár dní přejde, až po vážné stavy, kdy třeba dojde ke krvácení do mozku nebo poranění plic. Lékaři musí dobře prozkoumat, jak moc je poranění vážné a kde přesně se nachází. Někdy je potřeba udělat rentgen nebo magnetickou rezonanci, aby se zjistilo, co všechno je uvnitř poškozené.
Typy kontuzí
Když se řekne kontuze, většina z nás si představí něco jako modřinu nebo pohmoždění. Je to ale složitější. Na rozdíl od obyčejného poranění, kde dojde k přímému poškození tkáně, kontuze vzniká jinak - tlaková vlna se prožene tělem a nadělá neplechu i tam, kde to navenek není vidět. Ať už spadneme, něco do nás narazí nebo nás zasáhne tlaková vlna výbuchu, následky mohou být různé. Podle toho, která část těla schytá největší nápor, rozlišujeme různé druhy kontuzí. Nejčastěji se setkáváme s kontuzí mozku, plic, srdce nebo svalů. Každá z nich se projevuje jinak a může být různě nebezpečná. Vezměme si třeba otřes mozku - to je vlastně taky kontuze. Člověka bolí hlava, motá se mu svět, někdy i omdlí. U těžších případů můžou zůstat trvalé následky. Když člověk schytá kontuzi plic, těžko se mu dýchá a kašle. Kontuze srdce zase může rozhazovat srdeční tep. No a když si pohmoždíme svaly, bolí to, oteče to a nemůžeme se pořádně hýbat. Jak s tím vším naložit? To záleží na tom, co přesně se stalo a jak je to vážné.
Kontuze, ta záludná věc. Někdy neviditelná, jindy bolestivě zjevná. Ale ať tak či tak, vždycky připomínka křehkosti našeho bytí.
Radomír Kovář
Příznaky kontuze
Po nárazu či úderu se projevy zhmoždění různí podle toho, kde a jak moc jsme se uhodili. Většinou to pěkně bolí, objeví se otok, udělá se modřina a nemůžeme tou částí těla moc hýbat. Ta bolest může přijít hned a být ostrá jako když do vás píchne, nebo se horší pomalu a spíš pulzuje a tupě pobolívá. Když se v místě nárazu nahromadí tekutina, otok zčervená a je na dotek teplejší. Modřiny vzniknou tím, že se poškodí žilky pod kůží - proto se objeví ty barevné fleky. Podle toho, jak moc je to naražené, může být problém s pohybem - buď to prostě moc bolí, nebo jsou potlučené svaly, šlachy či klouby. Občas se to může zvrtnout a přidají se komplikace jako zánět, poškození nervů nebo bolest, která ne a ne přestat. Proto je lepší zajít k doktorovi, když se po úrazu objeví něco z toho, co jsem popisoval.
Diagnostika kontuze
Když dojde ke zhmoždění tkáně neboli kontuzi, kde není tkáň přerušená, lékař musí provést důkladné vyšetření a použít různé zobrazovací techniky. Nejdřív se vás zeptá, jak k úrazu došlo, a zjišťuje typické příznaky - jestli to bolí, je tam otok, modřina nebo nemůžete částí těla hýbat. Je fakt důležité přesně vědět, jak se úraz stal, protože to napoví, kde všude může být poškození a jak je vážné. Aby doktor zjistil, jak moc je kontuze závažná a vyloučil třeba zlomeniny, používá různá vyšetření. Hlavně rentgen, ultrazvuk a magnetickou rezonanci. Rentgenem se koukne hlavně na kosti, ultrazvukem prohlédne měkké tkáně jako svaly nebo šlachy, a magnetická rezonance ukáže úplně všechno do nejmenšího detailu. Podle toho, co všechna tahle vyšetření ukážou, pak doktor rozhodne, jak vážná kontuze je a jak ji budeme léčit.
Léčba kontuze
Když si přivodíte kontuzi, způsob léčby záleží hlavně na tom, jak vážné to je a kde přesně se vám to stalo. Většinou ale pomůže, když budete dodržovat základní pravidla - odpočívat, chladit, stlačit postižené místo a držet ho ve zvýšené poloze. Musíte si dát pohov, jinak by se to mohlo ještě zhoršit. Přikládání ledu je super na to, aby vám to tolik neoteklo a nebolelo. Když to stáhnete elastickým obinadlem, taky to pomůže proti otoku. A když budete mít třeba poraněnou nohu nebo ruku výš než srdce, krev a tekutiny se tam nebudou tolik hromadit. Někdy vám doktor může napsat prášky proti bolesti nebo zánětu. Často se taky hodí zajít na fyzioterapii, abyste se líp rozhýbali a posílili si svaly. Hlavně poslouchejte, co vám doktor řekne, a nedělejte nic, co by mohlo ublížit. Jak dlouho se z toho budete dostávat, to záleží na tom, jak moc je to špatné, ale většinou to trvá pár týdnů. Kdyby se to nezlepšovalo nebo bylo ještě hůř, radši zajděte k doktorovi.
Doba hojení kontuze
Když si někde narazíte nebo pohmožďíte tělo, mluvíme o kontuzi - to je takové to nepříjemné zranění, kde se sice neprotrhne kůže, ale pod ní to pěkně bolí. Jak dlouho se to bude hojit záleží hlavně na tom, jak moc je to vážné, ale taky třeba na vašem věku nebo celkovém zdraví. Pokud jde jen o lehkou kontuzi, většinou se z toho dostanete za pár dní nebo maximálně dva týdny. To poznáte podle menší modřiny, mírného otoku a bolesti, která není nijak hrozná. Horší je to se středně těžkou kontuzí - ta vás potrápí tak dva až šest týdnů. Modřina je větší, otok taky, a bolest vám může znepříjemňovat pohyb. No a pak jsou ty opravdu ošklivé případy, kdy si pohmožďíte svaly, šlachy nebo vazy. To už je na delší dobu, klidně šest týdnů i více, někdy se to táhne několik měsíců. Tady už je potřeba zajít k doktorovi a absolvovat rehabilitaci. Ať už je kontuze jakkoliv vážná, vždycky pomůže, když budete odpočívat, dáte si na postižené místo led, nebudete s tím hýbat a případně si vezmete něco proti bolesti.
Prevence kontuzí
Každý sportovec ví, jak důležité je vyhnout se zranění a namoženým svalům. Není to jen o tom, udržet se ve hře, ale hlavně zůstat fit a podávat ty nejlepší výkony. Jo, může se to stát z různých důvodů, ale máme spoustu možností, jak těmhle nepříjemnostem předejít. Před každým sportem se pořádně rozehřejte - to je základ. Dynamická rozcvička je přesně to, co vaše svaly potřebují, než se do toho pustíte naplno. A když skončíte? Nezapomeňte se pěkně protáhnout, ať se svaly můžou zregenerovat a nejsou pak zbytečně ztuhlé. Hodně pijte, to je naprostý základ - když budete dehydratovaní, svaly vám začnou křečovat a je malér na světě. A ještě jedna věc - investujte do kvalitního vybavení. Dobré boty, co tlumí nárazy, a pořádné chrániče vás můžou ochránit před lecčíms. Kdyby vás něco bolelo nebo se necítili v pohodě, radši zajděte k doktorovi, ať se z toho nevyklube něco horšího.
Kdy vyhledat lékaře
Máte-li podezření na kontuzi mozku či vážnější poranění hlavy, rozhodně nečekejte a ihned vyhledejte lékaře. Je to zásadní, protože některé příznaky se můžou ukázat později, takže není dobré spoléhat na vlastní úsudek. Pokud se u vás nebo u někoho blízkého objeví po úrazu hlavy tyto příznaky, volejte okamžitě záchranku na 155: jakákoliv ztráta vědomí, byť jen na chvilku, zhoršující se bolest hlavy, nevolnost spojená se zvracením, zmatené chování, potíže s mluvením, problémy s udržením rovnováhy, vytékání krve nebo průhledné tekutiny z nosu či uší, nestejně velké zorničky, znecitlivění nebo mravenčení v končetinách, záchvaty křečí. Nezapomeňte, že rychlá lékařská péče může výrazně zlepšit výsledky léčby a snížit riziko trvalých následků.
Možné komplikace
Při poranění a kontuzích se občas můžou objevit různé potíže, které pak celé léčení protáhnou a zhorší vyhlídky na uzdravení. Nejčastěji se setkáváme se záněty, krvácením nebo modřinami. K zánětu většinou dojde v místě, kde se poškodila kůže. Krev může vytékat ven, což hned vidíme, nebo se hromadit uvnitř těla. Když se krev hromadí pod kůží, vznikají modřiny a krevní výrony. Ty dokážou pěkně bolet a někdy se i zvětšují, což pak tlačí na okolní tkáně. Občas je pak nutné nahromaděnou krev chirurgicky odsát. Můžou se vyskytnout i další potíže - rána se pomalu hojí, tvoří se ošklivé jizvy, bolest neustupuje nebo se špatně hýbeme. Proto je fakt důležité poslouchat doktora a poctivě chodit na rehabilitaci. Jedině tak se vyhneme zbytečným problémům a rána se správně zahojí.
Vlastnost | Kontuze |
---|---|
Typ zranění | Tupé poranění |
0 Život s kontuzí
Život po výbuchu a následná kontuze dokáží člověka pořádně potrápit. Když tlaková vlna poškodí mozek, mluvíme o kontuzi - zranění, které často zanechá dlouhodobé stopy. Člověk pak trpí častými bolestmi hlavy, točí se mu hlava, špatně se soustředí a pamatuje si věci. K tomu se přidává velká únava, podrážděnost a problémy se spánkem. Zajímavé je, že tyto potíže se nemusí projevit hned po výbuchu - někdy se objeví až za pár dní, jindy třeba za několik týdnů nebo měsíců. S kontuzí se musí poprat nejen samotný postižený, ale i jeho rodina a přátelé. Proto je zásadní nezůstávat na to sám a svěřit se do péče jak doktorům, tak psychologům.
Publikováno: 08. 02. 2025
Kategorie: zdraví