Nosní odsávačka: Zachránce ucpaných nosánků!
Nosní odsávačka: Co to je?
Když miminko trápí rýma nebo ucpaný nos, nosní odsávačka je skvělým pomocníkem pro každého rodiče. Tenhle šikovný nástroj dokáže jemně a bezpečně vysát hlen z nosních dírek, ať už jde o malé děti nebo dospělé. Na trhu najdete různé typy - od těch nejjednodušších, které fungují na ruční odsávání, až po modernější elektrické varianty s možností nastavení síly sání.
Nosní odsávačka přijde vhod hlavně při nachlazení, rýmě nebo třeba alergii, kdy nás trápí ucpaný nos a nadměrná tvorba hlenu. Díky pravidelnému odsávání se lépe dýchá, člověk se konečně pořádně vyspí a navíc se tím brání případným komplikacím jako je třeba zánět středního ucha. Než si ale nějakou pořídíte, zajděte se poradit do lékárny - tam vám doporučí tu nejvhodnější a vysvětlí, jak s ní správně zacházet.
Typy nosních odsávaček
Když potřebujete vyčistit nos vašemu miminku, máte na výběr z několika možností. Nosní odsávačky se dnes dají sehnat v různých provedeních, od těch nejjednodušších až po špičkové přístroje.
Nejběžněji se setkáte se třemi typy: klasickou ústní odsávačkou, balónkovou nebo elektrickou verzí. Každá má svoje pro a proti.
Ústní odsávačka je vlastně taková základní varianta - funguje díky tomu, že rodič vytvoří podtlak pomocí vlastních úst. Je sice levná a skladná, ale ne každému vyhovuje z hygienického hlediska. Navíc je těžší odhadnout správnou sílu sání.
Balónková odsávačka pracuje na podobném principu jako pumpička. Je čistější než ústní varianta a lépe se s ní kontroluje síla odsávání. Jen si možná neporadí s hodně hustými hleny.
Elektrická odsávačka je taková třída sama pro sebe. Díky motorku vytváří stabilní podtlak, můžete měnit nástavce podle věku miminka a nastavit si přesně, jak silně chcete odsávat. Jasně, stojí víc peněz a musíte ji zapojit do zásuvky, ale odvede perfektní práci.
Než si nějakou pořídíte, zamyslete se, co vlastně potřebujete - záleží na věku miminka i typu rýmy. A nezapomeňte si přečíst návod, ať víte, jak na to. Kdyby něco, zeptejte se v lékárně nebo u doktora.
Výhody použití odsávačky
Nosní odsávačka je dnes pro rodiče malých dětí naprostou nezbytností, především když přijde rýma nebo nachlazení. Díky ní se miminko zbaví ucpaného nosu a může zase volně dýchat. Oceníte ji nejen u miminek, ale i u starších dětí. Když má děťátko průchodný nos, lépe se mu spinká a mnohem snadněji zvládá kojení. Navíc je odsávání nosního hlenu bezpečnější než čištění vatovými tyčinkami, které mohou hlen jen zatlačit dál do nosních dírek. Pravidelné používání nosní odsávačky pomáhá předcházet zánětům středního ucha a dalším nepříjemnostem spojeným s rýmou. V obchodech najdete spoustu různých typů - od jednoduchých manuálních až po moderní elektronické s různými vychytávkami a samozřejmě v různých cenových hladinách. Než odsávačku poprvé použijete, zeptejte se svého dětského lékaře na správný postup.
Kdy použít nosní odsávačku?
Nosní odsávačka je užitečný pomocník pro každého rodiče, který řeší ucpaný nos svého miminka. Většina maminek a tatínků ji používá hlavně u nejmenších dětí, které se ještě neumí samy vysmrkat. Když je miminko nachlazené, špatně se mu dýchá, hůř pije a často se budí. Odsávačka jemně vyčistí nosík od hlenu a dítě se může zase volně nadechnout. Je fajn pořídit si takovou, která má správnou velikost nástavce podle věku děťátka, a používat ji přesně podle návodu. Pokud má ale vaše miminko nějaké potíže s nosem nebo jiné zdravotní problémy, raději se nejdřív poraďte s pediatrem nebo v lékárně, jestli je odsávání pro vaše dítě bezpečné.
Nosní odsávačka - malý pomocník s velkým účinkem, zvláště když rýmička útočí nejvíce.
Radomír Novotný
Jak správně odsávat hleny?
Když se vám narodí miminko, odsávání rýmy může být ze začátku trochu oříšek. S nosní odsávačkou je potřeba zacházet opatrně a s citem. Než ji poprvé použijete, mrkněte do návodu - ať víte, co a jak. Je to přece jen zdravotnická pomůcka, takže před každým použitím myslete na čistotu a správnou údržbu podle pokynů výrobce. Fígl je v tom, že před samotným odsáváním můžete nosík nejdřív pokapat mořskou vodou - rýma pak půjde ven mnohem snáz. Hlavně na nic nespěchejte a buďte něžní. Dávejte pozor, ať odsávačku nestrkáte moc hluboko do nosní dírky, mohli byste podráždit citlivou sliznici. Kdyby vám něco nebylo jasné, pediatr vám určitě rád poradí.
Čištění a údržba odsávačky
Abyste měli jistotu, že vaše nosní odsávačka bude dobře sloužit, je potřeba se o ni správně starat. Je to vlastně docela jednoduché - po každém odsávání ji rozložte podle návodu. Všechny části, které přišly do kontaktu s rýmou, pořádně umyjte v teplé vodě s jemným mýdlem. Nezapomeňte pak všechno opláchnout čistou vodou a nechat volně uschnout na vzduchu. Než odsávačku zase složíte dohromady, zkontrolujte, jestli jsou všechny díly opravdu suché - jinak by se tam mohly začít množit bakterie. Pozor, nevařte jednotlivé části, pokud to výrobce přímo nedoporučuje. Vysoká teplota by mohla některé materiály zničit. Co se týče sterilizace, řiďte se návodem od výrobce. Většinou stačí parní sterilizace nebo speciální sterilizační roztok na zdravotnické pomůcky. Když se budete o odsávačku pravidelně starat, vydrží vám dlouho a bude správně fungovat. Mějte na paměti, že čistá odsávačka je základ pro zdraví vašeho miminka.
Na co si dát pozor?
Když si vybíráte nosní odsávačku, zvlášť tu zdravotnickou, je dobré myslet na pár věcí. Nejdřív si pořádně přečtěte návod - to je základ. Musíte vědět, jak ji správně čistit a dezinfikovat, ať se vám tam nehromadí bakterie a dítě nechytne znovu rýmu. Koukněte se taky, z čeho je odsávačka vyrobená. Materiál by měl být bezpečný, nealergický a dobře se čistit. Než ji poprvé použijete, mrkněte, jestli není někde prasklá a všechno dobře drží pohromadě. S odsáváním to nepřehánějte, nosní sliznice je citlivá a nechcete miminku ublížit. Kdybyste si nebyli jistí, jak na to, zajděte se poradit do lékárny nebo k doktorovi. Hlavní je přece, aby bylo vaše děťátko v pořádku.
Funkce | Odsávačka A | Odsávačka B |
---|---|---|
Typ | Elektrická | Manuální |
Nastavení síly sání | Ano, 3 úrovně | Ne |
Oblíbené modely na trhu
Když se rozhlédnete po lékárnách a dětských obchodech, najdete spoustu různých nosních odsávaček. Každá má něco do sebe a hodí se na něco jiného. Spousta maminek a tatínků přísahá na ty jednoduché, co se odsávají pusou. Jsou levné, nezaberou moc místa a snadno se s nimi manipuluje. Když má ale mrně pořádnou rýmu, přijde vhod odsávačka, která se připojí k vysavači. Ta si s ucpaným nosíkem poradí mnohem lépe. Jen je potřeba dávat pozor a nastavit správnou sílu, aby to děťátko nebolelo. No a pak jsou tu ty na baterky nebo do zásuvky. Tyhle moderní pomocníčky umí leccos - třeba hrát melodie na uklidnění nebo svítit ve tmě, když potřebujete odsávat v noci. Ale ať už si vyberete jakoukoli, měla by hlavně sedět vašemu drobečkovi a jeho rýmě. A než začnete cokoli používat, je fajn to probrat s doktorem nebo v lékárně - ti vám určitě dobře poradí.
Publikováno: 02. 02. 2025
Kategorie: zdraví