Odpověď: Ideální hmotnost: Spočítejte si tu svou!
Význam ideální hmotnosti
Když chceme zjistit svoji váhu, je to vlastně docela easy - prostě se postavíme na váhu a hotovo. Ale počkat, není to tak jednoduchý jako třeba vzorec pro objem tělesa, co jsme se učili ve škole. To číslo na displeji nám totiž samo o sobě moc neřekne. Je potřeba znát víc než jen vzorec pro objem nebo hmotnost - musíme vědět, jestli jsme na tom s váhou dobře nebo už je čas něco změnit. Proto existuje něco jako výpočet ideální hmotnosti, kterej nám ukáže, jestli máme normální váhu, nadváhu nebo dokonce obezitu. A stejně jako vzorec pro objem má svoje pravidla, tak i tohle má svý zákonitosti.
Ideální hmotnost není jen nějaký číslo, co by mělo sedět všem. Je to spíš takový rozmezí, který bere v potaz různý věci - třeba jak je člověk starej, jestli je chlap nebo ženská (u kterých hraje roli i velikost prsou), jak je vysokej a jakou má postavu. Když chcete zjistit ideální váhu, můžete použít různý metody jako BMI nebo Brocův vzorec. No a velikost prsou třeba u žen může docela ovlivnit celkovou váhu, proto je dobrý to brát v úvahu. Tyhle výpočty nám vlastně pomáhají pochopit, jestli je naše váha v pohodě, nebo bychom s ní měli něco dělat. A když mluvíme o tělesný stavbě, tak velikost prsou je jeden z faktorů, co může výsledky trochu zamíchat.
Znalost ideální hmotnosti a jejího významu je klíčová pro udržení si dobrého zdraví. Pokud se naše hmotnost dlouhodobě nachází nad hranicí ideální hmotnosti, vystavujeme se riziku vzniku mnoha zdravotních komplikací, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak a některé druhy rakoviny. Naopak příliš nízká hmotnost může vést k oslabení imunity, osteoporóze a dalším zdravotním problémům.
Faktory ovlivňující ideální hmotnost
Výpočet hmotnosti je jednoduchý – stačí se postavit na váhu. Výpočet ideální hmotnosti je ale složitější a ovlivňuje ho hned několik faktorů. Výška je jedním z nich – čím vyšší člověk je, tím vyšší je i jeho ideální hmotnost. Dalším faktorem je pohlaví. Muži mají obecně více svalové hmoty než ženy, což znamená, že i při stejné výšce a stavbě těla bude jejich ideální hmotnost vyšší. Věk hraje také roli. S přibývajícím věkem se metabolismus zpomaluje a ubývá svalové hmoty, což může vést k nárůstu tuku a tím i k vyšší ideální hmotnosti. Důležitá je i genetika. Někteří lidé mají predispozici k rychlejšímu metabolismu a snadnějšímu budování svalové hmoty, zatímco jiní inklinují k ukládání tuku.
Metody výpočtu
Existuje několik metod pro výpočet hmotnosti a ideální hmotnosti. Mezi nejpoužívanější patří výpočet Body Mass Indexu (BMI). BMI se vypočítá tak, že se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v metrech.
Výsledek BMI pak spadá do kategorií: podváha, normální hmotnost, nadváha a obezita.
Když mě trápil výhřez ploténky, musel jsem řešit i svoji váhu. Doktoři mi říkali, že nadváha může výhřez ploténky ještě zhoršit. Proto jsem začal používat ty hmotnostně-výškové tabulky, co berou v potaz pohlaví, věk a typ postavy. No a díky nim jsem zjistil, jakou váhu bych měl mít, aby se mi výhřez ploténky dál nezhoršoval. Ty tabulky vlastně ukazujou, kolik by člověk měl vážit podle svojí výšky, což je fakt užitečný.
Když řešíte co nesmí jíst diabetik, musíte vědět, že žádnej postup není stoprocentní. Proto je fakt důležitý probrat co nesmí jíst diabetik s doktorem nebo výživářem, co se v tom vyzná. No a když už zjistíte, co nesmí jíst diabetik, stejně je dobrý to ještě konzultovat s odborníkem, ať máte jistotu.
Ti zohlední individuální faktory, jako je svalová hmota, kostní stavba a distribuce tuku v těle.
Pouze komplexní posouzení může poskytnout ucelený obrázek o vašem zdraví a případné potřebě úpravy hmotnosti.
Index tělesné hmotnosti (BMI)
Index tělesné hmotnosti (BMI) je číslo vypočítané z hmotnosti a výšky člověka. Poskytuje spolehlivý ukazatel tělesného tuku u většiny dospělých. K výpočtu BMI vydělte svou hmotnost v kilogramech druhou mocninou své výšky v metrech. Například BMI osoby vážící 70 kg a měřící 1,75 m se vypočítá takto: 70 / (1,75 x 1,75) = 22,9. BMI se používá k hodnocení, zda má člověk podváhu, normální váhu, nadváhu nebo obezitu. Pro většinu dospělých se BMI v rozmezí 18,5 až 24,9 považuje za zdravé. BMI 25 až 29,9 naznačuje nadváhu a BMI 30 a více obezitu. Je důležité si uvědomit, že BMI není dokonalým měřítkem tělesného tuku a nemusí být přesný pro každého. Například sportovci mohou mít vysoké BMI kvůli zvýšené svalové hmotě, i když nemají nadbytek tělesného tuku. Výpočet BMI by proto neměl být používán jako jediný nástroj k diagnostice nadváhy nebo obezity. Vždy je nejlepší se poradit s lékařem, který zohlední vaši anamnézu, životní styl a další faktory.
Metoda | Vzorec | Příklad (muž, 180 cm) | Výsledek (kg) | Poznámka |
---|---|---|---|---|
Robinsonův vzorec (1983) | 52 + 1,9 * (výška v cm - 152,4) | 52 + 1,9 * (180 - 152,4) | 104,84 | Vhodnější pro muže |
Devineův vzorec (1974) | 50 + 2,3 * (výška v cm - 152,4) | 50 + 2,3 * (180 - 152,4) | 113,48 | Vhodnější pro muže se střední kostrou |
Obvod pasu a poměr pasu k bokům
Když měříte procenta tuku v těle, je fakt důležitý i obvod pasu. Je to vlastně lepší ukazatel zdravotních rizik než jen koukat na váhu. I když máte normální váhu, vysoký pas může značit problém. Procenta tuku v těle, hlavně to břišní, totiž můžou zvyšovat riziko srdečních chorob, cukrovky a dokonce i některých typů rakoviny. Poměr pasu k bokům (prostě pas děleno boky) vám řekne ještě víc. Když jsou procenta tuku v těle špatně rozložená a tento poměr je u chlapů nad 0,9 nebo u žen nad 0,85, není to úplně OK. Chcete-li mít zdravou váhu a dobrej poměr pasu k bokům, musíte prostě hýbat zadkem a jíst rozumně. Jo, BMI vám sice něco napoví o vaší váze, ale už neřekne nic o tom, jak je ten tuk vlastně rozloženej po těle.
Výpočet bazálního metabolismu
Bazální metabolismus (BMR) představuje minimální množství energie, které tělo potřebuje k udržení základních životních funkcí v klidu. Tento výpočet zohledňuje faktory jako věk, pohlaví a tělesnou konstituci. Proč je to důležité? Protože BMR ovlivňuje výpočet hmotnosti a pomáhá určit, kolik kalorií potřebujete přijmout, abyste si udrželi, zhubli nebo přibrali. Existuje několik vzorců pro výpočet BMR, ale jedním z nejpoužívanějších je Harris-Benedictův vzorec.
Když přemýšlíte, jak zhubnout 5 kg nebo víc, je fakt důležitý pochopit, jak funguje váš bazální metabolismus. Ten vám vlastně říká, kolik kalorií spálíte, i když se jen flákáte. Jasně že když řešíte jak zhubnout 5 kg za nějakou dobu, není to jen o tom BMR, ale taky o tom, jak moc se hýbete a co děláte celej den. No a když už víte jak zhubnout 5 kg nebo třeba míň, nezapomeňte si mrknout na ten výpočet ideální hmotnosti. V podstatě je to jednoduchý - musíte prostě spálit víc, než sníte, tomu se říká kalorický deficit. A když chcete přibrat? No to je přesně naopak - musíte do sebe nacpat víc kalorií!
Konzultace s odborníkem
Výpočet hmotnosti je jednoduchý – stačí se postavit na váhu. Co už tak jednoduché není, je interpretace naměřené hodnoty a její zasazení do kontextu našeho zdraví. Právě zde přichází na řadu konzultace s odborníkem, například nutričním terapeutem či lékařem. Odborník dokáže zohlednit individuální faktory, jako je věk, pohlaví, tělesná konstituce, podíl svalové hmoty a genetické predispozice. Na základě komplexního posouzení pak můžeme získat relevantnější informace než jen prostý údaj o hmotnosti. Stejně tak výpočet ideální hmotnosti, ať už pomocí BMI nebo jiných indexů, je pouze orientační. Získané číslo nám nenabízí úplný obrázek o našem zdraví a nemělo by být bráno jako absolutní dogma. Důležitější než honba za konkrétním číslem je celkový životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu. Konzultace s odborníkem nám může pomoci lépe porozumět našemu tělu a jeho potřebám, a to bez ohledu na to, co ukazuje váha.
Tipy pro udržení zdravé váhy
Udržení zdravé váhy je důležité pro celkové zdraví a pohodu. Výpočet hmotnosti a výpočet ideální hmotnosti jsou užitečnými nástroji pro stanovení cílů a sledování pokroku. Výpočet BMI (Body Mass Index) je jednoduchý způsob, jak zjistit, zda se vaše hmotnost nachází v zdravém rozmezí. BMI se vypočítá vydělením vaší hmotnosti v kilogramech druhou mocninou vaší výšky v metrech. Pro dospělé se BMI v rozmezí 18,5 až 24,9 považuje za zdravé. Pokud je váš BMI nižší než 18,5, můžete mít podváhu. Pokud je váš BMI mezi 25 a 29,9, máte nadváhu. BMI 30 a více značí obezitu. Je důležité si uvědomit, že BMI je pouze orientační údaj a nebere v úvahu faktory, jako je svalová hmota nebo rozložení tuku v těle. Pro přesnější posouzení vašeho zdraví a složení těla je vhodné konzultovat s lékařem nebo výživovým poradcem.
Publikováno: 21. 10. 2024
Kategorie: fitness