Psincový kašel: Co by měl každý majitel psa vědět
Co je to psí kašel?
Hele, ten psincovej kašel je pěkně votravná věc - je to fakt nakažlivá choroba, při který psi strašně kašlou a nemůžou to zastavit. Lidově se tomu říká psincovej kašel a způsobujou ho různý viry a bakterie dohromady. Hlavně je to takovej virus, kterýmu se říká psí parainfluenza, a k tomu bakterie s názvem Bordetella bronchiseptica. Tyhle potvory drážděj pejskovi dýchačky a způsobujou tam zánět. Šíří se to vzduchem, když nemocnej pes kašle nebo kejchá, a můžeš to chytit i z věcí, na který šáhnul nemocnej pes. Největší průšvih je to pro pejsky, co jsou namačkaný na jednom místě - třeba v útulku, psím hotelu nebo na výstavách. Po pár dnech, co to chytnou, začnou hrozně kašlat, teče jim z čumáku, kejchaj, jsou unavený a nechtěj žrát. Většina psů se z toho dostane tak za tejden dva, ale může to bejt horší u štěňat, starejch psů nebo těch, co maj slabou imunitu - tam hrozí i zápal plic. Naštěstí na to existuje očkování, takže určitě zajdi za veterinářem, ať ti poradí, jak psa ochránit.
Příznaky a projevy
Psí kašel, kterýmu se taky říká psincový kašel, poznáš hlavně podle toho, že pejsek furt kašle. Může to znít jako když se dáví, nebo taky jako když má plný průdušky a chrchlá. Kromě toho, že chudák kašle, může mít taky rýmu, pořád kýchá, je celej schlíplej a nechce ani žrát. U malých štěňat nebo nemocných pejsků to může bejt docela průšvih a může z toho bejt i zápal plic. Když si všimneš, že tvůj hafan takhle blbne, radši s ním běž k veterináři, ať zjistí, co mu je, a může ho začít léčit.
Vlastnost | Psincový kašel |
---|---|
Původce | Bordetella bronchiseptica, virus psinky, virus parainfluenzy psů a další |
Způsob přenosu | Kapénková infekce, přímý kontakt |
Inkubační doba | 3-10 dní |
Hlavní příčiny a původci
Psí kašel, kterýmu se taky říká psincový kašel, je pěkně nakažlivá nemoc, co otravuje pejsky s dýcháním. Je to vlastně taková směska virů a bakterií, který napadnou dýchačku. Hlavně za to můžou dva potvory - virus parainfluenzy a psí adenovirus 2. Tyhle prevíti nejdřív oslabí imunitu v dýchacích cestách a pak už je to brnkačka pro další bakterie, třeba takovou Bordellu bronchiseptiku, která tam vleze a udělá ještě větší neplechu. Pejsek to většinou chytne, když jinej nemocnej pes kašle, prská nebo štěká kolem - ty malý kapičky slin jsou plný těch potvůrek. Chytit to můžou i z misek nebo hraček, na kterých ty breberky jsou. A největší průšvih je, že se to fakt rychle šíří tam, kde je hodně psů pohromadě - třeba v psích hotelech, útulkách nebo na výstavách.
Diagnostika psího kašle
Hele, s tim kašlem u psů to není žádná sranda. Jasně, někdy je to blbost kvůli podráždění v krku, ale může to bejt taky pořádnej průšvih jako třeba psincovej kašel. To je fakt zákeřná věc, co se rychle šíří hlavně mezi psama, co jsou spolu někde namačkaný - třeba v psích hotelech nebo útulkách. Když to tvýho psa chytne, začne děsně kašlat, vypadá to, jako by se dávil. K tomu mu teče z čumáku, kejchá, nežere a je celej schlíplej. Je důležitý to chytit včas, aby to nechytli další psi. Veterinář to pozná podle toho, jak se pes chová a co mu povíš. Někdy musí udělat testy - vzít krev, udělat rentgen nebo vzít stěr z krku, aby vyloučil třeba zápal plic. Léčení je hlavně o tom, že se tlumí ten kašel, posiluje imunita a když je potřeba, nasadí se antibiotika. Pes musí hlavně odpočívat a hodně pít. Většinou se z toho dostanou za tejden dva, ale fakt to není příjemný.
Léčba a domácí péče
Když má váš pejsek psincový kašel nebo jiný průšvih s dýcháním, je potřeba to řešit podle toho, jak moc je to vážný a jak na tom celkově je. Každopádně zajděte k veterináři, ať se na to mrkne a řekne vám, co s tím.
Pokud to není nic extra, většinou stačí, když si pejsek odpočine, bude hodně pít a dostane něco na zklidnění toho otravného kašle. U horších případů nebo když má pes slabší imunitu, veterinář většinou nasadí antibiotika, aby se vypořádal s bakteriemi.
Doma je pak důležité se o pejska dobře postarat. Nachystejte mu příjemný pelíšek v teple, misku s čerstvou vodou a dávejte mu léky přesně podle pokynů. Radši ho nepouštějte mezi ostatní psy, ať jim to nechytí taky. Hlídejte, jestli normálně žere, není apatický, těžko nedýchá nebo nemá horečku. Kdyby se něco z toho objevilo, hned volejte veterináři.
Rizika a komplikace
Psí kašel je sice pro zdravý psy většinou jen otrava, ale může bejt pěkně zákeřnej, hlavně pro štěňata, staříky nebo nemocný pejsky se slabou imunitou. Když to chytnou tyhle citlivky, může se z toho vyvinout zápal plic - to pak pes těžce dejchá, je jak leklá ryba a nežere. V nejhorším případě to může bejt i smrtelný. Když pes chytne nějakou tu dýchací infekci, jako je třeba tenhle psincák, může si z toho odnýst celoživotní suvenýr - třeba furt kašlat nebo mít zjizvený plíce. Proto je fakt důležitý, aby majitel co nejdřív poznal, že je něco špatně, a vzal psa k veterináři. A nezapomeňte na pravidelný očkování - je to nejlepší způsob, jak tomu prevítovi předejít a zabránit jeho šíření mezi ostatní psy.
Prevence a očkování
Psincový kašel je pěkně otravná věc, co dokáže potrápit každýho hafana. Je to dost nakažlivý a šíří se mezi psama jak lavina. Když to váš čtyřnohý kamarád chytne, začne drážďivě kašlat, přestane mu chutnat žrádlo a je celkově nějakej přiblblej. Naštěstí se dá leccos dělat, aby se tomu předešlo.
Aby byl pes zdravej jako řípa, musí mít dobrou imunitu. To znamená kvalitní žrádlo, hodně běhání venku a pravidelný odčervování. Důležitý je taky očkování proti psincáku. Veterináři mají speciální vakcíny proti těm potvůrkám, co tuhle nemoc způsobujou - hlavně proti psímu viru parainfluenzy a bakterii bordetelle. S očkováním je to různý podle toho, jak je pes starej a jak na tom zdravotně je, takže je fajn to probrat s vaším veterinářem, kterej ví, co a jak.
Jo, a ještě jedna věc - když někde potkáte pejska, co vypadá nemocně a kašle, radši se mu vyhněte obloukem. Tohle platí dvojnásob na místech, kde je psů jak naseto, třeba v parcích pro psy nebo útulcích. Když budete dávat na tyhle věci pozor, váš hafan bude v pohodě a téhle nepříjemnosti se vyhne.
Psincový kašel je jako nevítaný host na psí párty - může být nakažlivý a zkazit zábavu všem.
Zdeněk Psovod
Kdy navštívit veterináře?
Jestli váš pes začne hodně kašlat, zvrací když zakašle, nechce žrát, je jak tělo bez duše nebo má teplotu, tak s návštěvou doktora neotálejte. Kenelový kašel může být fakt zákeřnej, hlavně pro štěňata, staré psy nebo ty, co mají slabší imunitu. Čím dřív se to začne řešit, tím líp se váš pes uzdraví a vyhne se dalším problémům. Veterinář psa prohlídne, zjistí, co mu je, a nasadí správnou léčbu - třeba antibiotika nebo sirup proti kašli, někdy musí pes i zůstat na hospitalizaci. Myslete na to, že když přijdete včas, můžete svýmu psovi zachránit život.
Psí kašel a štěňata
Štěňátka jsou fakt citlivý na psincák, protože jejich imunita ještě není úplně v pohodě. Psincák, kterýmu se taky říká infekční tracheobronchitida, je dost nakažlivej a snadno se šíří mezi psama. Je to vlastně mix virů a bakterií, který napadnou pejskovi dýchačky. Poznáte to podle typickýho drsnýho kašle, kterej zní, jako by se pes dávil, pak mu teče z čumáku, kýchá, je utahanej a nežere. I když to vypadá děsivě, většina psů se z psincáku dostane za pár tejdnů. Ale bacha, pro malinký štěňátka nebo ty s oslabenou imunitou může bejt psincák fakt průšvih. Když si všimnete, že vaše štěně má příznaky psincáku, radši s ním běžte k veterináři co nejdřív. Doktor zjistí, co přesně mu je, a řekne vám, co s tím - většinou nasadí antibiotika, něco na kašel a hlavně klid na lůžku.
Mýty o psím kašli
Psincový kašel, kterýmu se taky říká psí nachlazení, je dost nakažlivej průšvih, co trápí psí dýchačky. Mezi pejskaři se toho napovídá spousta, ale ne všechno je pravda. Hodně lidí si myslí, že psincák není nic vážnýho. Jo, většina hafanů to zvládne v pohodě, ale pro štěňata, staříky nebo nemocný psy to může bejt pěknej průšvih. Taky se říká, že když to pes jednou chytne, už se nenakazí. Ale to je blbost - může to chytnout klidně několikrát, protože těch potvůrek, co to způsobujou, je víc druhů. A ta očkovačka? Ta sice není stoprocentní pojistka, ale hodně pomáhá, aby to pes buď nechytil vůbec, nebo to aspoň líp zvládnul. Když uvidíte, že váš čtyřnohej kámoš kašle, prská, má uplácané oči nebo mu teče z čumáku, radši s ním běžte k doktorovi.
Publikováno: 22. 01. 2025
Kategorie: zdraví