Rychle pryč s rýmou: Tipy, které zaberou!
Hydratace je klíčová
Když máte rýmu, je hodně důležité pít. Dostatek tekutin pomůže rozpustit hlen v nose, takže se vám bude líp smrkat. Když budete dobře pít, vaše sliznice v nose zůstanou vlhké a lépe se ubrání virům a bacilům. Nejlepší je obyčejná voda, čaje z bylin nebo šťáva namíchaná s vodou. Dejte si pozor na sladké limonády a alkohol - ty vám tělo akorát odvodní a bude vám hůř.
Proplachování nosu solí
Trápí vás rýma a nevíte si rady? Vyzkoušejte osvědčený trik našich babiček - proplachování nosu slanou vodou. Je to vlastně taková domácí nosní sprcha, která vám pomůže rychle se zbavit nepříjemného ucpaného nosu. Stačí jen propláchnout nosní dutiny obyčejným fyziologickým roztokem a uvidíte, jak rychle se vám uleví. Solný roztok totiž přirozeně zvlhčí sliznici, rozpustí zatvrzelý hlen a hlavně - odplaví všechny ty bakterie a viry, které vám způsobují trápení.
Je to úplně jednoduché. Pořiďte si speciální konvičku na proplachování nosu, naplňte ji vlažným fyziologickým roztokem a pak už jen stačí naklonit hlavu nad umyvadlo. Roztok nalijte do jedné nosní dírky a nechte ho volně vytéct druhou. Tohle udělejte na obě strany. Jen pozor - roztok by měl být vlažný, aby vaši nosní sliznici zbytečně nedráždil.
Když budete nos takhle proplachovat pravidelně, ráno a večer, uvidíte, jak rychle se rýmy zbavíte. Je to přírodní, bezpečný a hlavně účinný způsob, jak se rychle postavit na nohy. Věřte, že tahle stará dobrá metoda funguje lépe než lecjaké drahé léky z lékárny.
Zvlhčovač vzduchu pomůže
Trápí vás nepříjemná rýma a nevíte si rady? Každý zná ten pocit, když nemůžete pořádně dýchat a nos máte jako ucpanou trubku. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak se rýmy rychle zbavit. Jedním z nich je používání zvlhčovače vzduchu, který vám může výrazně ulevit od příznaků. V suchém prostředí totiž nosní sliznice trpí a hlen se hůř odplavuje. Zvlhčený vzduch naopak pomáhá nos přirozeně čistit a dýchání je pak mnohem snazší. Ideální vlhkost v místnosti by měla být mezi 40 a 60 procenty. Chcete se rýmy zbavit ještě rychleji? Nezapomeňte na pravidelný pitný režim, kvalitní odpočinek a osvědčené výplachy nosu slaným roztokem. S těmito tipy budete brzy zase jako rybička!
Metoda | Účinnost | Rychlost | Dostupnost |
---|---|---|---|
Hydratace (voda, čaje) | Střední | Pomalá (1-3 dny) | Vysoká |
Sprej do nosu s mořskou vodou | Střední | Rychlá (minuty) | Vysoká |
Odpočinek a dostatek spánku
Rýma vás trápí a nevíte si rady? Tělo teď musí zabrat naplno, aby se s nemocí vypořádalo. Klíčem k rychlému uzdravení je hlavně pořádný odpočinek a kvalitní spánek, které výrazně posílí vaši imunitu. Když spíte, tělo vytváří speciální látky - cytokiny, díky kterým se lépe brání zánětům a infekcím. Snažte se proto každý den dopřát si aspoň osm hodin spánku. A když můžete, zdřímněte si i přes den. Čím víc budete odpočívat, tím víc energie bude mít tělo na boj s virózou a tím rychleji se z rýmy dostanete.
Teplé tekutiny uvolní nos
Trápí vás rýma a nemůžete pořádně dýchat? Zkuste to s teplými nápoji, jsou na to skvělé. Když si dáte dostatek tekutin, třeba vodu, bylinky nebo horkou citronovou šťávu s medem, pomůže vám to rozpustit hlen a lépe se vám bude dýchat. Příjemné teplo z horkého nápoje navíc krásně prohřeje celé dýchací cesty a uleví od tlaku v nose. Udělejte si chvilku, uvařte si voňavý čaj a nechte jeho teplo působit - ucítíte, jak vám postupně ulevuje od nepříjemných příznaků. Během dne pak myslete na pravidelné pití, pomůže vám to rychleji se rýmy zbavit a udržet tělo správně hydratované.
Odpočinek, dostatek tekutin a vitamínů, to je základ. Někdy pomůže i cibule u postele, ale zázračný recept bohužel neexistuje.
Radomír Novotný
Inhalace páry uleví
Potřebujete se rychle zbavit rýmy? Vyzkoušejte osvědčený domácí trik s horkou párou, který vám pomůže lépe dýchat. Pára příjemně prohřeje a zvlhčí nosní sliznici, díky čemuž se hlen zředí a snáze odchází.
Nejrychlejší úlevu získáte, když si připravíte misku s horkou vodou. Stačí se nad ni naklonit a nechat páru, ať udělá své. Pro ještě lepší účinek kápněte do vody třeba eukalyptový nebo mátový olej - oba skvěle pomáhají uvolnit ucpaný nos.
Podobně zabere i horká sprcha nebo relaxační koupel. Teplo a vlhko společně krásně pročistí dýchací cesty.
Ať už si vyberete kterýkoliv způsob, dejte pozor, aby pára nebyla moc horká - opaření by vaší rýmě zrovna nepomohlo. Zvlášť opatrní buďte, když inhalujete s dětmi. I když je pára na rýmu super pomocník, pokud vás trápí déle než týden, radši zajděte k doktorovi.
Volně prodejné léky
Jak se rychle zbavit otravné rýmy? V lékárně seženete spoustu volně dostupných léků, které vám uleví od nepříjemných příznaků. Nejčastěji lidé sahají po nosních sprejích a kapkách obsahujících oxymetazolin nebo xylometazolin - ty vám spolehlivě uvolní ucpaný nos. Pozor ale na délku užívání, neměli byste je používat déle než týden, jinak riskujete návyk a zhoršení stavu.
Na zvlhčení nosu a lepší odtok rýmy skvěle fungují spreje s mořskou vodou nebo vincentkou. Když vás trápí bolest hlavy nebo horečka, zaberte na ně paracetamolem či ibuprofenem. Určitě dodržujte správné dávkování, a pokud si nejste jistí, zeptejte se v lékárně. I když vám volně prodejné léky uleví, neřeší samotnou příčinu rýmy. Jestli potíže trvají dlouho nebo se zhoršují, rozhodně navštivte lékaře.
Vitamíny a bylinky
Trápí vás nepříjemná rýma a hledáte rychlou úlevu? Zkuste osvědčené přírodní pomocníky. Základem je posílit imunitu vitamínem C, který najdete třeba v pomerančích nebo čerstvé paprice. V boji s rýmou vám pomůže i šípkový čaj. Nezapomeňte ani na vitamín D - v zimě ho máme většinou nedostatek, proto je dobré ho doplnit. Skvělým spojencem je také zinek, který najdete v červeném mase nebo dýňových semínkách. Chcete-li rychle uvolnit ucpaný nos, vsaďte na bylinky. Mátový čaj výborně rozpouští hleny, heřmánkový zase zklidní podrážděné sliznice. Z obou bylin si můžete udělat i účinnou inhalaci - stačí je zalít horkou vodou a vdechovat léčivou páru. Tyhle přírodní recepty vám pomohou rychleji se postavit na nohy.
Kdy navštívit lékaře
Rýma většinou sama přejde do pár dnů, ale někdy je potřeba zajít k doktorovi. Kdy? Třeba když vás trápí už přes týden a ne a ne se zlepšit. Nebo když se k tomu přidá pořádná horečka, hlava vás bolí jako střep a z nosu vám teče žlutý nebo zelený hlen. To už může být bakteriální infekce a bez antibiotik se neobejdete. Malé děti, starší lidé a ti, co mají slabší imunitu, by měli být opatrnější. U nich je lepší zajít k lékaři i s mírnější rýmou, ať se pak nemusí trápit s nějakými komplikacemi.
Publikováno: 14. 02. 2025
Kategorie: zdraví