Zachraňte život s Heimlichovým hmatem: Průvodce krok za krokem

Heimlichův Hmat

Heimlichův hmat: Rychlá pomoc

Když se někdo dusí, může mu Heimlichův manévr zachránit život. Jde o jednoduchý záchranný postup, který pomáhá při vdechnutí sousta nebo jiného předmětu do dýchacích cest. Pokud postiženému nepomůžeme během několika minut, hrozí mu udušení. Princip je vlastně docela jednoduchý - prudce zmáčkneme břicho pod hrudníkem, což vytvoří tlak v plicích a předmět vyletí ven. Zvládne to každý, kdo si projde návod nebo koukne na video s ukázkou. I když se vám podaří překážku odstranit, radši zajděte k doktorovi - mohlo dojít k vnitřnímu zranění, které není vidět. Heimlichův hmat by měl znát opravdu každý, protože nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat - ať už pro sebe nebo pro někoho jiného.

Rozpoznání dušení: Žádný čas nazbyt

Když jde o život, každá sekunda je důležitá. V kritických momentech musíme jednat rychle a bez váhání. Když se někdo začne dusit, poznáme to podle toho, že nemůže mluvit, nedokáže se nadechnout ani zakašlat, a jeho tvář často získává namodralý nádech. V takové chvíli je heimlichův hmat naprosto nezbytný. Jde o rychlý a silný tlak na břicho pod hrudníkem, který vytvoří tlakovou vlnu v plicích a pomůže vypudit předmět blokující dýchací cesty. Každý z nás by měl vědět, jak správně poskytnout první pomoc při dušení. Heimlichův hmat je jednoduchá technika, která může zachránit život - stačí jen překonat strach a okamžitě jednat.

Krok za krokem: Záchrana života

V životě se může stát, že budeme muset někomu pomoct v nouzi. Zvlášť když se někdo dusí, je Heimlichův hmat naprosto zásadní záchranná technika. Když vidíte, že někdo nemůže popadnout dech, zachovejte chladnou hlavu a konejte.

Prvně si ověřte, jestli člověk opravdu nemůže dýchat - stačí se přímo zeptat: Dusíš se? Když kývne hlavou, musíte jednat hned.

Přistupte k člověku zezadu a obejměte ho kolem pasu. Zaťatou pěst dejte pod hrudní koš a druhou rukou ji pevně sevřete.

Prudce zatlačte směrem nahoru a do břicha. Tenhle pohyb zopakujte pětkrát po sobě.

Kdyby se stav nezlepšil, okamžitě volejte záchranku na 155 nebo 112. Do příjezdu záchranářů pokračujte v Heimlichově hmatu.

Mějte na paměti - když správně a včas použijete Heimlichův hmat, můžete někomu zachránit život.

Vteřina dělí život od smrti, a v případě udušení je znalost Heimlichova manévru tou vteřinou, která může zachránit život.

Anežka Svobodová

Děti a kojenci: Jiný postup

U malých dětí a miminek musíme s Heimlichovým hmatem zacházet jinak než u dospělých. Jejich tělíčka jsou mnohem citlivější a mohli bychom jim ublížit. Když se dítě začne dusit, musíme jednat rychle, ale s rozvahou.

Pokud se dusí miminko, vezmeme ho do náruče a položíme bříškem na předloktí. Hlavičku musí mít níž než tělíčko. Pak mu dáme pět úderů mezi lopatky. Kdyby to nepomohlo, opatrně ho otočíme na záda a pětkrát jemně zmáčkneme hrudníček. Takhle pokračujeme, dokud se předmět neuvolní nebo nepřijede záchranka.

U starších dětí můžeme použít upravený Heimlichův hmat. Stoupneme si za dítě a obejmeme ho kolem pasu. Jednu ruku zatneme v pěst a druhou ji chytneme. Pak prudce tlačíme pěstí dovnitř a nahoru, abychom vypudili předmět z krku. I tady musíme dávat pozor a přizpůsobit sílu tomu, jak je dítě staré a velké.

Pamatujte, že při dušení je zásadní hned zavolat záchranku. Čím dřív přijede pomoc, tím větší má dítě šanci.

Těhotné ženy: Bezpečnost především

Čekání na miminko je nádherné, ale musíme myslet i na bezpečnost. Zvlášť když jde o první pomoc, protože těhotenství mění naše tělo a běžné záchranné postupy se musí přizpůsobit. Vezměme si třeba situaci, kdy se těhotná žena dusí - klasický heimlichův hmat v tomto případě není vhodný. Prudký tlak na břicho by totiž mohl ublížit miminku. Místo toho je lepší použít údery mezi lopatky, dokud se dýchací cesty neuvolní. I když se nám podaří situaci zvládnout, vždycky je potřeba zavolat záchranku. Na zdraví maminky a miminka zkrátka nemůžeme riskovat.

Prevence: Předcházení nehodám

Každý z nás by měl myslet na to, jak předcházet situacím, kdy se někdo může začít dusit. U malých dětí je třeba dávat extra pozor, aby si nehrály s drobnými věcmi, které by mohly spolknout. My dospělí bychom zase měli jíst v klidu a pořádně kousat, hlavně když máme na talíři něco tužšího nebo jídlo, které se může lepit. Kdyby náhodou došlo k nejhoršímu a někdo se začal dusit, je fakt důležité vědět, jak použít heimlichův hmat a poskytnout první pomoc. Když víte, co dělat, můžete někomu zachránit život během pár vteřin. Proto má smysl zajít si na kurz první pomoci, kde se naučíte nejen tento záchranný hmat, ale i spoustu dalších užitečných postupů pro krizové situace. Je to jako s tím příslovím - lepší je problémům předcházet, než je pak řešit.

Vlastnost Heimlichův hmat Kardiopulmonální resuscitace (KPR)
Použití Udušení cizím předmětem Zástava srdce a dechu
Věk oběti Dospělí a děti starší 1 roku Dospělí, děti a kojenci

Důležitost kurzů první pomoci

Když se přihlásíte na kurz první pomoci, získáte neocenitelné znalosti pro zvládání krizových situací, třeba když se někdo dusí. Na kurzech se seznámíte se základními záchranářskými technikami, přičemž jednou z nejdůležitějších je heimlichův hmat. Tenhle jednoduchý, ale účinný manévr dokáže rychle uvolnit zapadlý předmět v krku a zachránit někomu život. Během praktického nácviku si heimlichův hmat důkladně osvojíte, abyste ho v případě potřeby zvládli použít správně a bez zaváhání. Kromě této život zachraňující techniky se na kurzu naučíte i další nezbytné dovednosti - třeba jak správně provádět masáž srdce nebo jak ošetřit různá zranění. Po absolvování kurzu budete mnohem lépe připraveni pomoct sobě i druhým, když půjde do tuhého.

Zachovejte klid a jednejte rychle

Dusí se někdo před vámi? Není čas na paniku. V takové chvíli musíte zachovat chladnou hlavu a okamžitě jednat. Každá vteřina se počítá. Život může zachránit správně provedený Heimlichův hmat.

Než ale začnete s první pomocí, ujistěte se, že člověk opravdu nemůže dýchat. Pokud slyšíte kašel nebo dokáže mluvit, dýchací cesty nejsou úplně ucpané. V takovém případě ho nechte odkašlat a pozorně ho sledujte. Když se dušení zhorší, musíte zasáhnout.

Mějte na paměti, že Heimlichův hmat není běžný manévr a měli byste ho použít jen v krajní nouzi.

Publikováno: 10. 02. 2025

Kategorie: zdraví