Zhubněte s přerušovaným půstem 16/8: Revoluce v hubnutí?
Co je přerušovaný půst 16/8?
Hele, půst 16/8 je fakt jednoduchej způsob, jak si nastavit jídlo během dne. V podstatě nejíš 16 hodin a pak máš 8 hodin na to se normálně najíst. Třeba vynecháš snídani a jíš až od oběda do večeře - řekněme od poledne do osmý večer. Když držíš půst, můžeš do sebe hodit jen vodu, černou kávu nebo čaj bez cukru. U týhle metody nejde o to, co přesně jíš, ale spíš kdy to jíš. Spousta lidí říká, že je to mnohem jednodušší než klasický diety. Tenhle způsob může pomoct shodit nějaký to kilo, líp zvládat cukr v krvi a celkově zlepšit, jak tělo reaguje na inzulín. Každopádně než do toho půjdeš, radši to hoď řeč s doktorem, hlavně když máš nějaký zdravotní problémy.
Jak funguje přerušovaný půst 16/8?
Hele, jestli tě zajímá půst 16/8, tak je to fakt jednoduchý - prostě nejíš 16 hodin a pak máš 8 hodin na to se najíst. Když držíš těch 16 hodin pauzu od jídla, tělo začne spalovat tuky místo cukrů, což je super, když chceš shodit nějaký to kilo.
Ale bacha, není to pro každýho! Když máš třeba cukrovku nebo jsi těhotná či kojíš, rozhodně to nejdřív probereš s doktorem, ať si neublížíš.
V těch 8 hodinách, kdy můžeš jíst, se snaž cpát rozumný věci - hodně zeleniny, ovoce, celozrnný pečivo a nějaký to maso nebo alternativy. A nezapomeň chlastat! Hlavně vodu, ať ti to všechno správně funguje.
Výhody přerušovaného půstu 16/8
Už jste slyšeli o půstu 16/8? Je to fakt jednoduchý - nejíte 16 hodin a pak máte 8 hodin na to se normálně najíst. V poslední době je to docela hit a není divu. Lidi to zkouší hlavně proto, že je to super způsob, jak shodit nějaký to kilo navíc. Když máte míň času na jídlo, logicky toho sníte míň.
Co je na tom ještě dobrý? Tělo si líp poradí s cukrem v krvi, protože se zlepší to, jak reaguje na inzulín. To je fakt důležitý, zvlášť když nechcete později řešit cukrovku. Někteří odborníci dokonce říkají, že by to mohlo pomoct snížit záněty v těle, i když se to ještě pořádně zkoumá.
Jasně že to není pro každýho stejný - někdo na to reaguje líp, někdo hůř. Takže než do toho praštíte po hlavě, mrkněte se za doktorem, jestli je to pro vás to pravý ořechový.
Nevýhody a rizika 16/8
Půst 16/8 zní sice super, ale není to pro každýho. Ze začátku tě může pěkně potrápit hlad, budeš utahanej a možná i trochu naštvanej, hlavně první dny to bejvá těžký. Tvoje tělo si musí zvyknout na novej režim, takže se ti může stát, že se nebudeš moct soustředit a možná budeš i blbě spát. Když budeš dlouhodobě jíst míň, než potřebuješ, může se ti zpomalit metabolismus a pak přibereš všechno zpátky. Tenhle styl jídla fakt není dobrej pro těhotný a kojící mámy, lidi s poruchama příjmu potravy nebo diabetem prvního typu, a jsou i další zdravotní potíže, při kterejch to není dobrý zkoušet. Než do toho půjdeš, rozhodně zajdi za doktorem a poraď se s ním.
Pro koho je 16/8 vhodný?
Jestli přemejšlíš nad půstem 16/8, kdy prostě 16 hodin nejedeš a pak máš 8 hodin na to se najíst, tak bacha - není to pro každýho. Těhotky a kojící mámy by do toho fakt neměly jít, a když máš za sebou nějaký problémy s jídlem, tak na to taky zapomeň. Tyhle lidi potřebujou normálně jíst a pravidelně dodávat tělu, co potřebuje. Když máš cukrovku nebo průšvih se srdcem či ledvinami, radši zajdi nejdřív za doktorem. Ten ti řekne, jestli můžeš do toho jít nebo ne. Hele, hlavně si pamatuj, že co sedí jednomu, může druhýmu pěkně zavařit.
Vlastnost | Přerušovaný půst 16/8 | Tradiční stravování |
---|---|---|
Denní okno pro příjem potravy | 8 hodin | Neomezeně (obvykle 12-16 hodin) |
Délka půstu | 16 hodin | Obvykle 8-12 hodin (během spánku) |
Počet jídel denně | Obvykle 2-3 | Obvykle 3-6 |
Jak začít s 16/8: Praktické tipy
Chceš vyzkoušet půst 16/8? Je to fakt jednoduchý! Prostě si zvol 8 hodin, kdy budeš normálně jíst - třeba od deseti do šesti večer. Pak už jenom pij vodu nebo čaj bez cukru. V těch osmi hodinách, kdy jíš, si dávej něco pořádnýho - kvalitní bílkoviny, dobré tuky a vlákninu. Nezapomeň pít hodně vody, i když zrovna držíš půst. Když ti nevyhovuje časování, klidně si ho posuň podle sebe. Jestli s tím teprve začínáš, radši to hoď řeč s doktorem, hlavně když máš nějaké zdravotní problémy. Je to fakt super způsob, jak se cítit líp!
Přerušovaný půst 16/8 není jen o hubnutí, ale také o restartu organismu a nalezení harmonie s vlastním tělem.
Zdeněk Kovář
Časté otázky o přerušovaném půstu 16/8
Hodně lidí se ptá, jestli je půst 16/8 fakt pro každýho. Když nejíš 16 hodin a pak máš 8 hodin na jídlo, tak to není úplně pro všechny - hlavně těhotný a kojící mámy by to dělat neměly, stejně jako lidi s poruchama příjmu potravy nebo nějakýma zdravotníma potížema. Radši si to nejdřív proberte s doktorem. Spousta lidí se ptá, co můžou během těch 16 hodin pít. V pohodě je voda, černá káva a čaj bez cukru - ty nemají žádný kalorie, takže půst nenarušíš. Během těch 8 hodin, kdy můžeš jíst, je fakt důležitý dát si vyváženou stravu se všema živinama, co tělo potřebuje. Není to žádná drastická dieta, spíš jen jinej způsob, jak si rozvrhnout jídlo během dne. Může ti to pomoct zhubnout, líp hospodařit s inzulínem a předejít různejm chronickejm nemocem. Každopádně poslouchej svoje tělo, a když ti to nedělá dobře, zajdi za doktorem.
Publikováno: 23. 01. 2025
Kategorie: zdraví